CTR_80917

Stan gotowości

9 września 2003

Służby weterynaryjne w powiecie kępińskim zostały postawione w stan gotowości. Jest podejrzenie, że krowy ze stada w którym wykryto BSE trafiły z województwa opolskiego do jednego z gospodarstw w gminie Rychtal w południowej Wielkopolsce.

BSE stwierdzono u jednej z krów w gminie Byczyna na Opolszczyźnie. Sąsiaduje ona z powiatem kępińskim, stąd obawa że zwierzęta ze stada w którym wykryto chorobę mogły trafić również na teren Wielkopolski.
Jest domniemanie, że również na teren całego kraju, jak również powiatu kępińskiego mogły trafić krowy z tego gospodarstwa – stwierdził Waldemar Gruszewski - powiatowy lekarz weterynarii w Kępnie

Na razie na terenie powiatu kępińskiego nie stwierdzono żadnych przypadków BSE, ale władze powiatu postanowiły zaostrzyć przepisy dotyczące handlu bydła.

Wszędzie poszły zawiadomienia zobowiązujące na każdy zaistniały przypadek jakiegokolwiek ruchu bydła zewnątrz, wewnątrz, żeby było to wszystko najogólniej mówiąc wszystko monitorowane – powiedział Jerzy Trzmiel - starosta kępiński

Przepisy zaostrzono, ponieważ do tej pory nie ustalono dokąd trafiło około 100 sztuk bydła ze stada w gminie Byczyna. Teraz hodowcy w powiecie kępińskim muszą spełniać 4 wymogi.
Mianowicie; oznakowanie zwierząt, zaopatrzenie bydła w paszport, wpisanie do księgi rejestracji bydła i dopiero czwarty element to wystawienie świadectwa przez lekarza powiatowego lub wyznaczonych lekarzy weterynarii – powiedział Waldemar Gruszewski.


POWIĄZANE

Cera, figura, zęby – co poprawiamy przed swoim ślubem?

Ministrowie finansów krajów członkowskich porozumieli się we wtorek w Luksemburg...

Jak podnieść wydajność mleczną, co zrobić by zwiększyć produkcyjność loch, jak p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę