EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Szczepić czy nie szczepić?

11 października 2002

Komisja Europejska będzie miała w przyszłości prawo nakazywania szczepień zwierząt, które zapobiegałyby rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, takich jak pryszczyca.

Aby nowe przepisy weszły w życie, muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski. Niestety nie będzie to łatwe, ponieważ niektóre kraje "Piętnastki" przeciwstawiają się propozycji Komisji. Przeciwko wprowadzeniu takich zasad najbardziej protestuje Wielka Brytania, która obawia się, że mięso pochodzące od zaszczepionych zwierząt nie będzie mogło trafić do sprzedaży. 

Komisja Europejska argumentuje swoje postanowienie tym, że nieodpowiedzialne posunięcia brytyjskiego rządu spowodowały, iż ostatnia epidemia pryszczycy przedostała się do innych krajów. A szczepienia mogłyby temu zapobiec.

Jednak do tej pory Komisja Europejska nie podjęła decyzji, czy obowiązkowe szczepienia będą odbywały się na koszt własny hodowców zwierząt, czy też otrzymają oni rekompensaty z unijnego budżetu. Gdyby okazało się, że unijne władze nie podejmą się dotowania szczepień, będzie to duży cios dla farmerów.


POWIĄZANE

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkania Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów L...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę