aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szczepienia lisów w Małopolsce.

21 maja 2007
Aktualnie na terenie Małopolski ( od 14 do 28 maja)  prowadzona jest  akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Jak informuje wojewódzki lekarz weterynarii szczepienie lisów jest  wykonywane  za pomocą przynęt zawierających szczepionkę, zrzucanych  z samolotów.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki  Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie zaleca nie wchodzenie  bez potrzeby na teren lasu, zachowywanie  ostrożności  w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i  jarach. Ponadto zaleca się  nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
Zdaniem  małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii w razie kontaktu ze szczepionką  należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Do najbliższego lekarza weterynarii należy zgłosić również kontakt zwierząt domowych ze szczepionką w celu poddania zwierzęcia obserwacji. Nie wolno w tym okresie  wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy zaleca się prowadzić na smyczy i w kagańcu. 

POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę