EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Tarnów: ptasia grypa przećwiczona

21 kwietnia 2006

Około 400 kur zostało uśpionych w czwartek na fermie w Tarnowie (woj. małopolskie) w ramach pierwszych w Polsce ćwiczeń służb weterynaryjnych dotyczących zwalczania ptasiej grypy. W ćwiczeniach uczestniczy prawie 170 osób z całego kraju.

W ciągu trzech dni przećwiczono w praktyce postępowanie związane z odkryciem ogniska ptasiej grypy na fermie drobiu w Tarnowie – poinformował szef Zespołu Reagowania Kryzysowego w Tarnowie płk Jerzy Pielka.

W pierwszym etapie ćwiczono postępowanie po otrzymaniu sygnału o padnięciu kilku kur i związanym z tym podejrzeniu pojawienia się choroby na fermie. Lekarze pobrali próbki do badania z padniętych ptaków i odesłali je do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

– Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń w czwartek otrzymaliśmy potwierdzenie z Puław o wystąpieniu ptasiej grypy, w związku z czym prezydent Tarnowa zdecydował o likwidacji ogniska choroby – dodał płk Pielka.

W ramach ćwiczeń w jednym z kurników zostało uśpionych dwutlenkiem węgla około 400 kur niosek, przeznaczonych do uboju. Martwe ptaki zostały przeliczone i odesłane do utylizacji. Następnie służby weterynaryjne odkaziły kurnik, sprzęt i osoby uczestniczące w operacji.

– Próba ta przebiegła zgodnie z planem, nie odnotowano żadnych komplikacji – ocenił płk Pielka.


POWIĄZANE

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkania Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów L...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę