aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Teren wolny od BSE

13 sierpnia 2003

Nie ma żadnych zagrożeń epidemiologicznych – mówi powiatowy lekarz weterynarii w Nowym Targu Franciszek Pyzowski. – Ubita tutaj krowa pochodziła z innego powiatu, a w Nowym Targu była zaledwie jeden dzień. Na Podhalu bydło jest zdrowe i bez obawy można spożywać mięso pochodzące z legalnego uboju. Wszelka psychoza nie ma żadnych realnych podstaw.

Badania w kierunku BSE, jak tłumaczy dr Pyzowski, u każdej sztuki bydła - padłej lub ubitej - powyżej 30. miesiąca życia, przeprowadza laboratorium w Krakowie (jest to badanie mózgu). U krowy, która do nowotarskiej ubojni trafiła z powiatu bocheńskiego, a tam przed rokiem z woj. opolskiego, za życia nie stwierdzono żadnych objawów gąbczastego zwyrodnienia mózgu.

Uboju dokonano 6 sierpnia, tego samego dnia wieczorem, o godz. 22, z krakowskiego laboratorium przyszedł już wynik badania. Następnego dnia próbka materiału pojechała do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, który potwierdził rozpoznanie. Wtedy przystąpiono do likwidacji sztuk mogących mieć kontakt z zarażonym mięsem. Razem z zarażoną krową ubite zostały cztery inne sztuki, więc wszystko - włącznie ze skórą, rogami, racicami - trzeba było zutylizować, dezynfekując też wszystkie urządzenia.

Dzięki skrupulatnie prowadzonej dokumentacji można było ustalić miejsce pobytu potomstwa chorej krowy - jałówka już została zabita i zutylizowana. Zarażenie BSE, jak stwierdzono, następuje bowiem albo genetycznie, albo przez spożycie mączki pochodzącej z mięsa chorych sztuk.

Trzeba jeść mięso tylko z legalnego uboju – radzi powiatowy lekarz weterynarii w Nowym Targu. – Za to, co przeszło przez nasz nadzór, odpowiadamy.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę