EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Terminal w Korczowej

2 czerwca 2003

Graniczny Punkt Kontroli Weterynaryjnej otwarto w piątek, 30 maja  na polsko-ukraińskim drogowym przejściu granicznym w Korczowej (Podkarpacie). Inwestycja spełniająca standardy UE kosztowała blisko 13 mln zł. Terminal powstał w ramach unijnego programu "Administracja weterynaryjna na przyszłych zewnętrznych granicach UE".

W marcu 2001 r. przedstawiciele europejskiej komisji do wyznaczania strategicznych przejść na polskiej granicy wschodniej i Unii Europejskiej wytypowali drogowe przejście graniczne w Korczowej jako jedyne, długoterminowe przejście graniczne w zakresie odpraw zwierząt i artykułów pochodzenia zwierzęcego na granicy z Ukrainą –  powiedział graniczny lekarz weterynarii Wiesław Tomaszewski.

W nowym terminalu będą kontrolowane zwierzęta (hodowlane, egzotyczne, cyrkowe), żywność pochodzenia zwierzęcego oraz artykuły niejadalne pochodzenia zwierzęcego, m.in. skóry i rogi.

Jeżeli przejdą pomyślnie weryfikację, wówczas – oczywiście, gdy już będziemy w Unii – będą dopuszczone do swobodnego obrotu we wszystkich krajach unijnych. Każdy, kto będzie chciał wwieźć na teren Unii zwierzęta i artykuły pochodzenia zwierzęcego, będziemy musiał korzystać z przejść dysponującym takim punktem. Na granicy z Ukrainą jest to właśnie Korczowa – wyjaśnił Tomaszewski.

W weterynaryjnym terminalu w Korczowej są – laboratorium do badania zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, chłodnia z dokami wyładunkowymi, stajnie i rampy do wyładunku oraz plac postojowy o powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych, dodatkowa droga do odpraw weterynaryjnych z wagą do ważenia samochodów.

Budowę punktu rozpoczęto w lipcu ubiegłego roku. Środki na inwestycje pochodziły z budżetu państwa, natomiast wyposażenie laboratoryjne i sprzęt elektroniczny zostały sfinansowane ze środków programu PHARE.


POWIĄZANE

W zeszłym miesiącu odbyło się spotkania Komitetu ds. Weterynaryjnych Produktów L...

  Jak poinformował Główny Inspektoroat Weterynarii, dzięki staraniom Głównego Le...

W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę