GUS_230920_750x100_stat

Wirus H5N1 na Słowacji

24 lutego 2006

Słowackie władze potwierdziły w czwartek, że u dwóch padłych dzikich ptaków wykryto obecność groźnego także dla człowieka wirusa H5N1. To pierwszy przypadek ptasiej grypy na Słowacji.

 Oba ptaki znaleziono na południu Słowacji, przy granicy z Węgrami – sokoła w lasach przy Dunaju w okolicach Dunajskiej Stredy, a kaczkę na terenie rafinerii Slovnaft w Bratysławie.

To pierwszy przypadek ptasiej grypy na Słowacji. W środę w tych samych miejscach znaleziono kolejne padłe ptaki; czy i one są zakażone, będzie wiadomo po wstępnych badaniach w laboratorium na Słowacji. Musi je następnie potwierdzić unijne laboratorium w Wielkiej Brytanii.

Słowacki resort rolnictwa już we wtorek wprowadził obowiązujące w takich przypadkach w Unii Europejskiej działania prewencyjne; weterynarze w promieniu 10 kilometrów od miejsca znalezienia padłych ptaków codziennie wykonują badania ptactwa domowego oraz dezynfekują samochody i buty przy wejściach na fermy drobiowe. Policja sprawdza, czy w pojazdach wyjeżdżających ze strefy nie przewozi się drobiu lub jaj.

Słowacja jest 13. krajem europejskim, w którym stwierdzono obecność wirusa H5N1. Wcześniej wirusa tego wykryto w Niemczech, Francji, Austrii, Grecji, Słowenii, we Włoszech, na Węgrzech, w Chorwacji, Bułgarii, Rosji, Rumunii i na Ukrainie.


POWIĄZANE

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afryk...

W wyniku rozmów pomiędzy polską i koreańską służbą weterynaryjną renegocjowano w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę