aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

WIRUSOWA BIEGUNKA BYDŁA

1 grudnia 2001

WIRUSOWA BIEGUNKA BYDŁA
(Bovine virus diarrhea)


PRZYCZYNY
Przyczyną tej zaraźliwej choroby jest zakażenie wirusem z grupy toga-wirusów, powodującym różnego stopnia zmiany zapalno-martwicowe w błonach śluzowych przewodu pokarmowego.

OBJAWY KLINICZNE
Po okresie wylęgania 1-2 tygodni obserwuje się u zakażonych zwierząt wzrost ciepłoty ciała, brak apetytu, posmutnienie, biegunkę. W postaci schorzenia określanego jako choroba błon śluzowych przeważają objawy zapalenia ogniskowego i martwiczego błon śluzowych jamy ustnej i nosowej. Występują obfite ślinienie, wyciek początkowo surowiczy, potem śluzowy i śluzowo-ropny z nosa, łzawienie. Zmiany zapalne mogą wystąpić również na sromie, wewnętrznej powierzchni ogona i szparze międzyracicowej, jak również w układzie oddechowym (kaszel, duszność). W postaci określanej jako biegunka bydła głównym objawem jest wodnista biegunka, w kale widoczne są strzępy włóknika, w cięższej postaci krew, charakterystyczne jest silne parcie, często też występuje ślinienie i zapalenie spojówek, odwodnienie i wychudzenie. Przy ciężkim przebiegu w obu postaciach choroby śmiertelność bardzo wysoka, może dochodzić do 90% chorych zwierząt, szczególnie przy postaci określanej jako choroba błon śluzowych.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Zmiany zapalno-martwicowe w błonach śluzowych jamy ustnej, nosowej, przewodu pokarmowego. Przy wtórnych zakażeniach oprócz tych zmian stwierdza się zapalenie płuc i zwyrodnienie narządów miąższowych.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badania wirusologiczne mające na celu wyosobnienia wirusa. Badania serologiczne odczynem seroneutralizacji.

LECZENIE
Celowe jest podejmowanie leczenia w lżejszych przypadkach. Stosuje się płyny wieloelektrolitowe – Elektrolitowet w ilościach uzależnionych od stopnia odwodnienia, preparaty ściągające doustnie – Tannowet
0,7 g/kg m.c. W celu uniknięcia powikłań bakteryjnych można podać pozajelitowe antybiotyki i sulfonamidy, decydujące znaczenie ma jednak zapobieganie odwodnieniu zwierzęcia.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE
Odosobnienie sztuk i stad chorych, bieżące odkażanie pomieszczeń, ścisłe przestrzeganie przepisów sanitarno – weterynaryjnych w chowie bydła i obrocie nim.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę