Dobry na raka, reumatyzm, alergię, rany i blizny

9 lutego 2009
Mało kto wie o dobrodziejstwie leczniczym jadu pszczelego. Głównym składnikiem jadu jest mellitina-peptyd, złożony z 26 aminokwasów. Niektórzy lekarze i pszczelarze  na całym świecie stwierdzili, że mellitina hamuje wzrost komórek nowotworowych. Wykazuje tez istotne działanie przeciwbakteryjne, antymalaryczne, antywirusowe, przeciwpasożytnicze i insektobójcze.
Jad pszczeli stosowany jest  głównie przy schorzeniach reumatycznych, alergicznych oraz w leczeniu trudno gojących się  bliznach pooperacyjnych. Leczenie polega na podawaniu  jadu w maściach, w postaci zastrzyków lub wprost poddawaniu chorego użądleniem przez pszczoły. Trzeba jednak wiedzieć, ze leczenie jadem  pszczelim nie może być prowadzone samodzielnie ale jedynie  pod ścisła kontrola lekarza z uwagi na możliwość  wystąpienia silnych i gwałtownych  odczynów anafilaktycznych (uczuleniowych).
 Warto też wiedzieć, że z dobrodziejstw produktów pszczelich (miodu, wosku, jadu, kitu pszczelego) człowiek korzysta od zarania dziejów. Malowidła naskalne sprzed 20 tys. lat w Walencji przedstawiają otwór na skale, dwóch mężczyzn wspinających się do niego po linie i latające wokół pszczoły. Produkty pszczele znali też starożytni Rzymianie i Grecy a także Asyryjczycy i Egipcjanie., ostatni z wymienionych znali przeciwbakteryjne właściwości miodu i wosku, bo grzebali w nich zmarłych, a propolisem balsamowali zwłoki. Kleopatra dla podtrzymania urody kapała się w oślim mleku i miodzie.
 Jak wykorzystać starożytną i nowożytną wiedzę o apiterapii? Należałoby chyba zainicjować już teraz, gdy  „chemiczne” leki są coraz droższe,  szkolenia i szeroko pojętą współpracę lekarzy i pszczelarzy przez izby lekarskie, izby aptekarskie, producentów oraz Polski Związek Pszczelarski, żeby nie stało się jak w przepowiedni Schutzpergesa, który twierdził, że o ile symbolem społeczeństwa w przeszłości był kościół, obecnie  - w dobie kryzysu - jest bank – to w przyszłości będzie nim szpital.


POWIĄZANE

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w świecie motoryzacji, gdy każdy rok przynosi...

Wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają inteligentne auta, nie jest wyłącz...

Producenci lodów stawiają na innowacje. Na rynku można już znaleźć lody, które n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę