aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Endorfiny i inne...

24 lutego 2008

Endorfiny nazywane są hormonem szczęścia, a przez niektórych określane jako ludzki narkotyk. Hormony te znajdują się w mózgu i są odpowiedzialne za poprawę nastroju, wpływają na samopoczucie, zadowolenie, stan zakochania, stany euforyczne, uśmierzanie bólu, redukcje bólu. Na zwiększenie endorfiny w naszym mózgu najlepsze jest uprawianie sportu, wysiłek fizyczny, promienie ultrafioletowe, czekolada, obejmowanie się z drugą osobą.


Czosnek (Allium) znany był już około 6000 lat temu w Środkowej Azji. Przez wiele społeczeństw np. Egipcjan był bardzo cenionym warzywem. W pewnym okresie używano go nawet jako pieniądz. Czosnek jest rośliną z rodziny liliowatych spokrewniony bardzo z cebulą, porem, szalotką. Na świecie uprawia się ponad 300 rodzajów czosnku. Warzywo to ceni się szczególnie za jego lecznicze walory, jest to naturalny antybiotyk, ma silne działanie antybakteryjne.


Człowiek, który na Ziemi waży 70 kilogramów po wylądowaniu na Księżycu ważyłby zaledwie 12 kilogramów.


Bryndza podhalańska to rodzaj miękkiego najczęściej pastowatego sera o smaku pikantnym i słonym, wyrabia się go z mleka owczego, bryndza jest pierwszym polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne, dzięki czemu bryndze można wyrabiać tylko w Polsce.


Bierzesz oddech mniej więcej 10 milionów razy rocznie


Ambra jest to substancja powstająca z wielorybich wymiotów, zwana jest też pływającym złotem. Bardzo rzadko spotykana na brzegach mórz i oceanów wyrzucana przez fale w postaci bryłek. Stosowana jest przy produkcji kosmetyków do wzmacniania zapachu perfum. Wartość grama ambry jest porównywalna z wartością gram złota.


Gdybyś krzyczał/a nieprzerwanie 8 lat, 7 miesięcy i 6 dni wyprodukowałbyś/wyprodukowałabyś energię potrzebną do zaparzenia filiżanki kawy?


Jedynie 5 procent zużywanej przez żarówkę energii jest emitowane jako światło, reszta energii rozpraszana jest jako ciepło.


Kobiety mrugają prawie dwa razy częściej niż mężczyźni.


Komary, owady powszechnie znienawidzone potrafią wyczuć człowieka za pomocą zmysłu termicznego nawet na kilometr, najbardziej smakuje im krew grupy A, a najmniej krew z grupy 0


Konik morski to jedyn na świecie przypadek samca, który zachodzi w ciążę, małe koniki rosną w kieszeni taty na brzuchu, a gdy nachodzi odpowiedni dzień opuszczają bezpieczne miejsce.


Kot ma 32 mięśnie w każdym uchu.


Luty 1865 roku to jedyny odnotowany w historii miesiąc bez pełni księżyca.


Największy znany kamień w nerce ważył 1,36 kg


Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus) mimo życia w trudnych warunkach nigdy nie zamarza na śmierć natomiast umrzeć może z przegrzania, gdy np. bardzo długo biegnie i nie ma możliwości schłodzenia się w wodzie.


Przez głowę człowieka ucieka, aż 70% jego ciepła, teraz już wiesz dlaczego należy w zimie nosić czapkę.


Słonie są jedynymi zwierzętami, które nie potrafią skakać... (może to nawet lepiej...)


Stanisław Lem brał udział w roku 1937 w ogólnopolskim badaniu ilorazu inteligencji wśród gimnazialistów. Uzyskał IQ 180 co dało mu tytuł najinteligentniejszego dzieciaka w Polsce.


Zwrot "na saksy" wziął się od wyjazdów biedoty Galicji i Królestwa w celach zarobkowych do Saksonii. Do 1914 roku liczba sezonowych pracowników z tych rejonów podażających za chlebem wzrosł do 500 tysięcy.


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę