aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IV Festiwal „Czas Dobrego Sera” w Sandomierzu

3 grudnia 2015
Serowarzy z Polski i Włoch spotkają się w sobotę i w niedzielę w Sandomierzu podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Nieskończonych Form Mleka „Czas Dobrego Sera”. Goście imprezy będą mogli skosztować serów pleśniowych i zobaczyć, jak powstaje mozzarella i oscypek.

Celem festiwalu, organizowanego przez stowarzyszanie Slow Food Polska, jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa i zwrócenie uwagi konsumentów na różnorodność produktów produkowanych na bazie mleka.
 
Na sandomierskim Rynku na niemal stu stoiskach swoje produkty zaprezentują najlepsi polscy producenci serów zagrodowych oraz mleczarnie i zakłady przetwórstwa mleka.
 
Podczas tegorocznej edycji imprezy, w specjalnie przygotowanej „Strefie Niebieskiej” będą eksponowane sery pleśniowe. Będzie tu można nabyć i skosztować polskie sery: Rokpol, Lazur ze Skalmierzyc, Camen z Kamiennej Góry, a także brytyjski Stilton, hiszpański Cabrales, francuski Roquefort czy włoską Gorgonzolę.
 
Udział w festiwalu zapowiedzieli Włoscy producenci m.in. oryginalnego Parmigiano Reggiano z okolic Parmy, owczych serów Fiore Sardo z Sardynii, Pecorino Romano z Rzymu, legendarnego sera Bitto z włoskich Alp (to najdłużej dojrzewający ser na świecie) oraz Pecorino z Toskanii.
 
Warsztaty degustacyjne będzie prowadził światowej klasy technolog serowarski, który nadzoruje większość mleczarni i serowni we włoskich Alpach Giampaolo Gaiarin. Polskie sery zagrodowe z małych zakładów przetwórczych zaprezentuje Gieno Mientkiewicz.
 
Podczas festiwalu odbędzie się konkurs na Najlepszy Polski Ser, który wybierze profesjonalne, międzynarodowe jury.
 
Swoje produkty przedstawi również ok. 20 polskich winiarzy, wśród nich ci, którzy od kilku lat rozwijają swoje plantacje w okolicy Sandomierza. Zaproszeni znawcy trunku będą także przedstawiać wina z różnych stron świata.
 
W jednej z sandomierskich restauracji będzie działało Laboratorium Smaku – warsztaty poświęcone m.in. łączeniu różnego rodzaju serów z winem i różnymi produktami kulinarnymi. Na festiwalowych stoiskach odbywać się będzie także degustacja niepasteryzowanego piwa, pokazy wytwarzania oscypka i włoskiej mozzarelli, a na scenie - pokazy mistrzów kuchni.
 
Przygotowano zabawy i konkursy dla dzieci; atrakcją dla nich będzie zagroda ze zwierzętami gospodarskimi, która stanie na nadwiślańskim bulwarze.
 
Goście festiwalu będą mogli uczestniczyć w koncertach, zaplanowanych w ramach organizowanych równolegle w Sandomierzu dwóch imprez - „Wianków” i dni miasta. Wystąpią folkowe zespoły Dzikie Jabłka i Czerehat oraz rockowa grupa Strachy na Lachy.
 
Slow Food jest międzynarodową organizacją typu non-profit, której celem jest „ochrona prawa do smaku”. Powstała w 1986 roku we Włoszech i od początku zajęła się szeroko rozumianą ochroną oraz wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności - szczególnie żywności oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie, żywności tradycyjnej, zdrowej i zagrożonej zniknięciem w wyniku ekspansji fast foodów.
 

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę