aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kanapka ma 250 lat

3 grudnia 2015
Mija 250 lat od wynalezienia kanapki. Z okazji rocznicy w mieście Sandwich w południowo-wschodniej Anglii trwa wielki festyn. To popularne dziś danie przypisuje się czwartemu hrabiemu Sandwich, Johnowi Montagu. Jako zapalony miłośnik karcianego hazardu nie chciał odrywać się od gry dla jedzenia.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Kanapkowego - organizatora rocznicowego festiwalu w Sandwich - karciani towarzysze Montagu zachęceni jego przykładem prosili służbę, by podawała im to samo, co doprowadziło do upowszechnienia wynalazku.

Miejscowość Sandwich, której nazwa jest obecnie synonimem kanapki w różnych językach, swego czasu była ważnym portem w Anglii i z racji jej znaczenia została wybrana na siedzibę hrabiowskiego rodu Montagu. Pierwszym posiadaczem tytułu nadanego w 1660 r. przez Karola II Stuarta był dowódca marynarki wojennej sir Edward Montagu.

Jego potomek John nie był przywiązany do konwencji i nie krępował się jeść palcami, co w kręgach arystokratycznych było szokujące.

W czasach, w których żył, do arystokratycznych stołów podawała armia służących. Żywność pojawiała się na stole w tym samym czasie i musiała być pocięta według przyjętej procedury. Dlatego jedzenie ręką kromek chleba rozdzielonych nadzieniem było odbierana jako wyraz upadku manier.

W ramach festiwalu w Sandwich jurorzy rozstrzygną międzynarodowy konkurs na najciekawszą kanapkę, odbędą się zawody "kanapka kontra bagietka", a także koncert muzyczny. Aktorzy w historycznych strojach odtworzą postać hrabiego Johna Montagu polecającego służbie, by przygotowała mu kanapki.

Obecny, jedenasty z kolei hrabia Montagu, któremu także na imię John, będzie gospodarzem pikniku dla dzieci. Z tej okazji zdradził, że jego ulubiona kanapka składa się ze świeżego pieczywa, pieczonej wołowiny i chrzanu.

"Festiwal (Sandwich Celebration Festival) wywołał zainteresowanie m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Francji i Rosji. Kanapka podbiła świat, a wynaleziono ją w małym miasteczku pełnym średniowiecznych budynków" - cytuje BBC organizatorkę Mandy Wilkins. "To dziwne zrządzenie losu, że tak ważny produkt żywnościowy wywodzi swą nazwę od naszego miasta" - dodała Wilkins.

Brytyjskie Stowarzyszenie Kanapkowe ocenia, że kanapki odgrywają dużą rolę w tutejszej gospodarce. Przy ich produkcji pracuje 300 tys. ludzi, a handlowa wartość produkcji sięga 6 mld funtów.

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę