informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Konserwanty z cebuli

28 kwietnia 2010
Ze względu na własności przeciwutleniające i antybakteryjne, składniki cebuli mogą być stosowane jako naturalne konserwanty żywności - wykazali naukowcy z Hiszpanii. Wyniki ich badań publikuje pismo "International Journal of Food Science and Technology".

Naukowcy z Politechniki Katalońskiej oraz Uniwersytetu w Barcelonie sprawdzali antybakteryjne własności flawonoidów zawartych w różnych odmianach cebuli.

Okazało się, że związki te hamują wzrost bakterii odpowiedzialnych za psucie się żywności oraz zatrucia pokarmowe, jak np. Bacillus cereus, Staphylococcus aureus czy Listeria monocytogenes.

Flawonoidy są roślinnymi związkami organicznymi znanymi ze swego korzystnego wpływu na zdrowie - ze względu na działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne mogą odgrywać ważną rolę w prewencji chorób układu krążenia oraz niektórych rodzajów raka. Tak korzystne własności przypisuje się również flawonoidom z cebuli.

Najnowsze badania dowodzą, że związki te mają teraz szansę stać się naturalną alternatywą dla sztucznych konserwantów żywności, stosowanych w przemyśle spożywczym. Nie tylko hamują one rozwój bakterii, ale wykazują też silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu mogą opóźniać utlenianie tłuszczów w emulsjach będących połączeniem wody i oleju, takich jak majonez czy margaryny.
Co ważne, flawonoidy cebuli są bardziej trwałe niż obecne w niej związki siarki, którym również przypisuje się własności prozdrowotne i przeciwbakteryjne. Związki te są lotne i uwalniają się przy nacięciu warzywa - odpowiadają za jego charakterystyczny smak i aromat oraz za łzawienie oczu podczas krojenia.


POWIĄZANE

Największy na świecie akcelerator cząstek umożliwił rewolucyjne odkrycia w świec...

Wydaje się, że lodziarze zapadli w sen zimowy? Nic bardziej mylnego. W zaciszu r...

„Free Solo” – premiera w niedzielę 3 marca o godzinie 21:00 na kanale National G...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę