aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Finał „Gotuj lokalnie”, czyli kulinarna podróż po polskich smakach

20 października 2015
Coraz częściej polskie produkty regionalne i tradycyjne goszczą na stołach. Te cenione również przez restauratorów oraz koneserów smakołyki są bazą do wyrafinowanych dań, które trafiają w gusta tych najbardziej wymagających. Również przyszli szefowie kuchni – uczniowie szkół gastronomicznych, przekonali się, że polskie produkty lokalne mogą być inspiracją do tworzenia oryginalnych przepisów i przyrządzania wielu niestandardowych dań. W piątek, 16 października br. odbył się finał projektu „Gotuj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, podczas którego to właśnie lokalne produkty odegrały główną rolę w zmaganiach o wygraną.

Polskie, regionalne produkty o wyjątkowym smaku, stają się podstawą do kreowania nowoczesnej kuchni – stanowią cząstkę tradycji oraz kultury kulinarnej lokalnej społeczności.  Coraz częściej występują już nie tylko jako dodatek do potrawy, ale są podstawą dania głównego. W nurcie kuchni tradycyjnej poruszają się także młodzi szefowie kuchni, którzy dzięki świeżemu spojrzeniu na kwestię gotowania, nie obawiają się eksperymentowania z produktem i realizowania swoich oryginalnych pomysłów.

Na młodych i ambitnych uczniów szkół gastronomicznych stawia także Fundacja EFRWP, która realizuje projekt „Gotuj lokalnie” – jego celem jest przekazywanie wiedzy na temat regionalnych i tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz możliwości ich najlepszego wykorzystania w nowoczesnej kuchni polskiej. W piątek, 16 października br. odbył się finał konkursu kulinarnego, w którym udział wzięło 10 zespołów, wyłonionych podczas I etapu. Zadaniem młodych kucharzy było przygotowanie potraw (dania głównego i przystawki lub deseru) na bazie wieprzowiny i kaszy oraz polskich produktów regionalnych. Było o co walczyć – na laureatów czekał kurs w Akademii Kulinarnej Marcina Budynka, pod okiem samego szefa kuchni.

Zwycięzcami konkursu zostali:
 
I MIEJSCE
Marcin Gąglewski i Anna Żaborowska z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach (woj. podlaskie)
Opiekun: Lucyna Poczobut
PRZYSTAWKA: warzywa z chipsem z boczku oraz octem balsamicznym i miechunką
DANIE GŁÓWNE: kasza kuskus z suszonymi pomidorami oraz marynowanymi żeberkami podanymi na chmurce z czerwonego szczawiu
 
II MIEJSCE
Paulina Czopek i Anna Pijanowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
im. Ks. Prof. J. Tischnera w Limanowej (woj. małopolskie)
Opiekun: Jakub Kasiński
PRZYSTAWKA: zawijaki boczkowe, puree z avocado, nowalijki
DANIE GŁÓWNE: polędwiczka wieprzowa w sosie, pęczak, buraczki
 
III MIEJSCE

Sylwia Kwiecień i Kinga Trzaska z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza
w Szydłowcu (woj. mazowieckie)
Opiekun: Marta Bińkowska
PRZYSTAWKA: kanapka z chleba prądnickiego ze schabem, cykorią, kolorową marchewką oprószona kaszą gryczaną
DANIE GŁÓWNE: roladka ze schabu z fasolą korczyńską, podana z warzywami, chipsem
z kaszy jęczmiennej oraz z sosem żubrówkowym


Pasja do gotowania, zaangażowanie i pełen profesjonalizm – tak oceniam młodych uczestników programu „Gotuj lokalnie”. Przygotowane przez nich dania finałowe były niezwykle pomysłowe i na bardzo wysokim poziomie. Warzywa z chipsem z boczku oraz marynowane żeberka podane na chmurce z czerwonego szczawiu zachwyciły podniebienia jury. To był prawdziwy festiwal smaków i regionalnych dań – mówi Marcin Budynek, założycieli właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka oraz juror konkursu finału programu „Gotuj lokalnie”.

Projekt „Gotuj lokalnie” realizowany jest przez Fundację EFRWP we współpracy z Akademią Kulinarną Marcina Budynka, przy wsparciu Fundacji Klub Szefów Kuchni.

Więcej informacji o projekcie „Gotuj lokalnie” znajduje się na stronie: www.efrwp.pl

***

O projekcie

„Gotuj lokalnie” to projekt promujące regionalne, tradycyjne produkty. Jego głównym celem jest wspomaganie szkół gastronomicznych w przekazywaniu wiedzy na temat optymalnego wykorzystywania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej przy jednoczesnym zastosowaniu krótkich łańcuchów dostaw. W ramach projektu „Gotuj lokalnie” organizowane są, m.in.: warsztaty kulinarne w szkołach gastronomicznych, szkolenia dla nauczycieli oraz konkursy kulinarne.

Warsztaty kulinarne „Gotuj lokalnie” to kontynuacja programów Fundacji EFRWP realizowanych od 2011 roku: "Tradycyjne Produkty - Nowoczesna kuchnia Polska" (od maja 2011 roku
do marca 2012 roku) oraz „Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta”, realizowany w 2012 roku – projekty współfinansowane z grantu Unii Europejskiej, a także „Regionalne
i tradycyjne produkty wysokiej jakości w nowoczesnej kuchni polskiej”, projekt realizowany w 2013 r., którego operatorem była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL).

W dotychczasowych edycjach projektu wzięło udział już ponad 1000 uczniów!

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.efrwp.pl.

O EFRWP:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Do jednego z najważniejszych zadań Fundacji należy wspieranie oświaty na terenach wiejskich. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta.

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

POWIĄZANE

Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz komu, nie masz czasu i zast...

W dniu 17 listopada bieżącego roku Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu or...

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Lublinie przy współpracy z firmą „Avang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę