aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak dobrze zacząć dzień?

9 listopada 2015
Dobry dzień zaczyna się od dobrego śniadania. Zbilansowana i prawidłowa dieta, to spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, w tym najważniejszego – pierwszego śniadania. Regularne spożywanie śniadań wspiera harmonijny rozwój, wspomaga koncentrację, przez co pozwala osiągać lepsze wyniki w pracy i nauce. Prawidłowe śniadanie powinno dostarczać 20-25% potrzebnej organizmowi energii[1].

Niestety, nawet 40% Polaków nie jada śniadań. Co więcej, im młodszy wiek, tym odsetek osób opuszczających śniadanie jest wyższy, szczególnie jeśli chodzi o kobiety[2]. Często jest to konsekwencją złych nawyków oraz szybkiego trybu życia. Warto jednak poświęcić rano czas, aby w spokoju zjeść odpowiedni pierwszy posiłek. Pełnowartościowe śniadanie powinno składać się przede wszystkim z owoców i warzyw, zbóż oraz produktów mlecznych[3]. Na właściwe śniadanie, składa się nie tylko to, co jemy, ale także to, co pijemy. Warto więc uzupełnić śniadanie szklanką ulubionego soku owocowego, owocowo-warzywnego lub warzywnego.

„Organizm po nocy budzi się głodny i łakomy. Warto to wykorzystać na dobre zaprogramowanie całego dnia. Jeśli ciało dostanie odpowiednią dawkę witamin, minerałów, cukrów, białek i tłuszczów – będzie świetnie funkcjonowało aż do wieczora, nie prosząc o kaloryczne produkty. Koniecznie w codziennym śniadaniu powinny występować warzywa i owoce. Są one nie tylko źródłem bezcennych antyoksydantów, ale też błonnika i wody. Jak sprawić żeby te produkty znalazły się w codziennej diecie? Zrób „mądre” zakupy, zadbaj żeby w Twojej kuchni znalazły się kolorowe warzywa i owoce, gdy je zobaczysz łatwiej będzie Ci po nie sięgnąć. Możesz też, dbając o odpowiednią dawkę witamin i minerałów w swojej diecie, wypić szklankę soku warzywnego lub warzywno-owocowego. A gdy już naprawdę nie masz czasu na śniadanie, nie mówiąc o owocach i warzywach, zamiast drożdżówki sięgnij po sok albo mus owocowy. To odżywi Twój mózg i organizm oraz pozwoli bez konfliktu z organizmem doczekać do kolejnego pełnowartościowego posiłku” – mówi dietetyk, Agata Ziemnicka-Łaska.

Dobrym sposobem na zapewnienie organizmowi niezbędnej do funkcjonowania z samego rana energii, jest także spożycie musu. Musy to produkty w pełni naturalne, wyprodukowane wyłącznie z owoców i warzyw, bogate w składniki odżywcze oraz błonnik, zamknięte w poręcznym, wygodnym opakowaniu, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.

Odpowiednio zbilansowane śniadanie, uzupełnione dodatkowo szklanką ulubionego soku lub musem pozwoli uniknąć problemów z koncentracją, częstymi bólami głowy oraz rozdrażnieniem, a także zapewni dobre samopoczucie i energię niezbędną na cały dzień. „Dobre i odżywcze produkty w porannym menu dają odpowiedź ze strony organizmu w postaci dobrego samopoczucia, wysokiej odporności, lepszej sprawności intelektualnej i fizycznej” – potwierdza Agata Ziemnicka-Łaska.

***

Kampania „Soki i musy witaminy w SMART formie” jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, stanowiących wkład własny KUPS.

Więcej informacji na temat kampanii jest dostępnych na stronie www.sokiimusy.eu oraz na fanpage „Żyj SMART” na Facebooku.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów soków oraz inne podmioty bezpośrednio współpracujące z branżą sokowniczą. Już od 1993 roku reprezentuje branże w inicjatywach krajowych i unijnych. Współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi oraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi. Działa również w interesie konsumentów, poprzez powołany Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów (DSK), dokładając wszelkich starań w celu stałego zapewnienia wysokiej jakości produktów sokowniczych. Dodatkowo w swojej działalności KUPS realizuje szereg działań promocyjno-edukacyjnych, propagując prawidłowe nawyki żywieniowe, w tym ideę 5 porcji warzyw i owoców, gdzie jedną z porcji może być szklanka soku.

Więcej informacji na temat KUPS jest dostępnych na stronie: www.kups.org.pl

 

[1] http://www.izz.waw.pl/pl/strona-glowna/3-aktualnoci/aktualnoci/539-konferencja-naukowa-sniadanie-podstawa-edukacji

[2] http://www.izz.waw.pl/pl/strona-glowna/3-aktualnoci/aktualnoci/539-konferencja-naukowa-sniadanie-podstawa-edukacji

[3] http://www.izz.waw.pl/pl/strona-glowna/3-aktualnoci/aktualnoci/539-konferencja-naukowa-sniadanie-podstawa-edukacji

POWIĄZANE

Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz komu, nie masz czasu i zast...

W dniu 17 listopada bieżącego roku Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu or...

Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Lublinie przy współpracy z firmą „Avang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę