Na Antarktydzie ukwiały wyrastają z lodu

3 grudnia 2015
Jak podaje portal zmianynaziemi.pl, robot zaprojektowany do badania prądów oceanicznych odkrył przypadkowo nowy gatunek ukwiałów, który żyje do góry nogami i jest zakopany w lodzie, pisze Sci-News.com. 
Cylindryczny robot jest częścią programu obejmującego wiercenia lodu na Antarktydzie (ang. ANDRILL) realizowanego przez Narodową Fundację Naukową ze Stanów Zjednoczonych (National Science Foundation). Urządzenie wysłano do otworu w półce lodowej o grubouści 270 metrów w Antarktyce. Robot wyposażony jest w kamery.
„To jest niesamowite odkrycie. I pozostaje intrygującą zagadką, w jaki sposób ukwiały stworzyły otwory na dnie półki lodowej i pozostały tam, gdy w tym czasie powierzchnia lodowca topi się w sposób ciągły” - powiedział Scott Borg, szef działu nauk o Antarktyce ww. fundacji. „To po raz kolejny pokazuje, jak wiele mamy jeszcze do odkrycia w Antarktydzie, i jak żywe organizmy dostosowują się do takich warunków życia".
Oprócz białych ukwiałów, którym nadano nazwę Edwardsiella andrillae na cześć programu ANDRILL, naukowcy zaobserwowali również rybę pływającą w pozycji odwróconej. W tym przypadku lód był dnem także dla „wieloszczotkowych” robaków, wielonogich raków, jak również innych niezidentyfikowanych stworzeń. Jedno z nich przypominało „roladę”. Miało ono cylindryczną postać długości 10 i szerokości 2,5 centymetrów. Zwierzątko żwawo podskakiwało pomiędzy ukwiałami.

Same ukwiały mierzą od 2,5 do 3 centymetrów w stanie ściśniętym, a rozluźnione są ok. cztery razy dłuższe. Każdy ukwiał posiada od 20 do 24 czułek (pierścień zewnętrzny zawiera 12 - 16 czułków, a wewnętrzny – 8 dłuższych). Zespół nie był przygotowany do badania nowego gatunku, ponieważ ekspedycja nie miała niezbędnego, precyzyjniejszego sprzętu do penetracji.
 
Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób ukwiał sam przyczepia się do lodu i w jaki sposób się rozmnaża. Ciekawe jest również to, jak znosi tak niskie temperatury. Obecnie zespół jest zajęty opracowaniem robota, który może wytrzymać zanurzenie na głębszych odcinkach, a naukowcy z amerykańskiej fundacji mają nadzieję powrócić na Antarktydę w 2015 roku.
 POWIĄZANE

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w świecie motoryzacji, gdy każdy rok przynosi...

Wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają inteligentne auta, nie jest wyłącz...

Producenci lodów stawiają na innowacje. Na rynku można już znaleźć lody, które n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę