aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nadprzyrodzone rośliny

19 listopada 2011
Wiara w magiczne właściwości roślin, była i nadal jest powszechna w tradycji ludowej. Któż nie zna popularnego czosnku, misternie zaplecionego w warkocz, często używanego do ozdoby rustykalnych wnętrz?
Tymczasem czosnek, prawdopodobnie ze względu na silną woń, uchodził od starożytności za moc odstraszającą złe duchy i chronił od złych spojrzeń. Na terenach Polski, stosowano go także przeciwko wampirom. Trudno w to uwierzyć, ale w starożytnym Rzymie, czosnek pełnił rolę afrodyzjaku!

Dziewanna, piękna, żółto kwitnąca roślina, rosnąca na nieużytkach i piaszczystych glebach. Stosowano ją jako środek leczniczy, ale jej głównym zadaniem było chronić przed strachem i nieszczęściem. Dziewanna, jak już wspomniałem, najlepiej rośnie na słabych ziemiach, dlatego stare przysłowie mówi - gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna!

 
Jaskółcze ziele, które po zerwaniu wydziela z łodygi żółty sok, także spełnia niezwykłe role w leczeniu i magii ludowej. Podobno jaskółki karmią swoje młode tym sokiem, który daje im zdolność widzenia. Każdy, kto nosi jaskółcze ziele przy sobie, ma zdolność łagodzenia sporów i przynosi zadowolenie. Potarcie sokiem schorzenia skóry, zwanego kurzajkami, powoduje ich natychmiastową likwidację bez pozostawienia blizn. Podobno alchemicy z soku jaskółczego ziela, próbowali robić złoto.

Jemioła, cudowna krzewinka rosnąca na drzewach, znana jest obecnie jako element dekoracji bożonarodzeniowych. Od dawna stosowano ją jako środek chroniący przed piorunami i czarami. Pocałunek pod jemiołą zawsze przynosi szczęście i powodzenie. Jemioła odgrywała ogromną rolę nie tylko w zwyczajach celtyckich, ale także słowiańskich.

Jeśli ktoś poszukuje szczęścia, najczęściej kieruje swój wzrok pod nogi, aby nie nadepnąć na czterolistną koniczynę! Koniczyna pięciolistna zapowiada szczęśliwe małżeństwo! Uważajcie więc kochani na spacerach, by nie niszczyć tej wspaniałej roślinki.

Pierwiosnek inaczej prymula, popularny kwiatek wiosenny. Uważany za roślinę leczniczą i magiczną. Dzięki pierwiosnkom, czarownicy potrafili odkrywać ukryte skarby. Może warto byłoby przyjrzeć się tej pięknej roślince w czasach kryzysu?

Rzepik, od dawna znana roślina o żółtych, prostych gronach kwiatów. Roślina wykopana w Wielki Piątek nieżelaznym narzędziem, dawała moc zdobywania kobiet i wzbudzania w nich miłości. Bardzo znana rośliną leczniczą i magiczną jest wrotycz. Jego ziele poświęcone w dniu Wniebowstąpienia Marii, chroni przed czarownicami, czarownikami i diabłami.

To tylko niektóre rośliny zielne mające ogromne znaczenie w naszej kulturze. Były i są nadal stosowane z powodzeniem przez ludzi zajmujących się ziołolecznictwem i magią. W kolejnych artykułach będę przypominał magiczne krzewy, drzewa i zwierzęta, aby uzmysłowić, jak ogromny wpływ na życie naszych przodków miała przyroda. Przy okazji, otworzy się świat wierzeń chrześcijańskich wymieszanych z pogańskimi a także nieznana dla wielu, sfera przebogatej fantazji polskiego ludu.POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę