aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie straszna żadna plama

25 czerwca 2003

Dział o wywabianiu trudnych plam. Znajdują się w nim domowe metody na pozbycie się nawet najtrudniejszych do  usunięcia zabrudzeń.

* * *

Plamy z tłuszczu bardzo dobrze wywabia się alkoholem.

* * *

Tusz do pieczątek ustępuje pod wpływem benzyny. Zwykły atrament ustępuje pod działaniem na plamę kwaskiem cytrynowym lub po namoczeniu tkaniny w mleku.

* * *

Plamy z kalki maszynowej przecieramy na zmianę octem i denaturatem. Po zlikwidowaniu plamy pierzemy tkaninę w wodzie z mydłem i detergentami.

* * *

Wapno usuwamy z taniny najpierw mechanicznie - wykruszamy lub czyścimy szczotką a następnie płuczemy w roztworze octu. Plamy z wapna należy usuwać szybko aby nie dopuścić do odbarwienia tkaniny.

* * *

Plamy z flamastrów usuwamy gliceryną, spieramy a jeśli jeszcze zostaną plamy przecieramy alkoholem.

* * *

Książki będą miały ładny zapach jeżeli pomiędzy ich tomy powkładamy torebeczki z cynamonem , lawendą oraz innymi pachnącymi ziołami.

* * *

Mocno zabrudzone brytfanny do pieczenia myjemy gotując w nich roztwór sody. Ślady rdzy usuwamy zmiękczając je olejem jadalnym i wycierając szorstką gąbką. Aby brytfanna była odporna na rdze należy posmarować ją masłem i wstawić na 15 minut do rozgrzanego piekarnika.

* * *

Świeże plamy z jodyny usuwa ciepłe mleko lub wywar z fasoli. Plamy stare przecieramy watą maczaną w spirytusie lub amoniaku. Białe tkaniny moczymy wodą i układamy na słońcu które wybiela jodynę.

* * *

CZYŚCIMY MEBLE
Meble z laminowanych płyt możemy czyścić miękką, wilgotną ściereczką. Drewniane meble wymagają specjalnych środków. Mokra ścierka może przyczynić się po pewnym czasie do powstawania ciemnych plam i złuszczania się politury. Warto używać środków zawierających woski, które zabezpieczają drewno przed wilgocią, kurzem i mikrourazami.

* * *

CZYŚCIMY ZŁOTO
Złoto czyścimy najlepiej sokiem z cebuli. Łańcuszki tymże przetarte, będą pięknie lśnić jeśli po kilku godzinach od posmarowania ich wypolerujemy je starannie. Można też zalać złote precjoza w słoiczku z płatkami mydlanymi, ciepłą wodą i sodą. Zamykamy słoik i potrząsamy nim kilka minut. Po opłukaniu w ciepłej wodzie - polerujemy. Odrobina proszku do pieczenia także nada za pomocą wilgotnej szmatki piękny błysk złotej biżuterii.

* * *

Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.

* * *

Czerwone wino najlepiej usuwać od razu. Mokry obrus posypujemy solą i gdy ta wciągnie płyn starannie wytrzepujemy. Na kolorowych meblach obiciowych szybko polewamy plamę białym wytrawnym winem, potem wodą i suszymy szmatką a następnie suszarką. Na dywanach i wykładzinach na wino czerwone działa dobrze także woda sodowa.

* * *

Świeże plamy z krwi należy przed jakimkolwiek zapraniem zasypać solą kuchenną i pozostawić na pół godziny a następnie wyprać w zimnej wodzie. Dopiero potem stosować normalne środki chemiczne.

* * *

Plamy po kawie i herbacie czyścimy szmatką nawilżoną spirytusem denaturowanym, a potem przemywamy zimną wodą.

* * *

Białe plamy i ślady po gorącym naczyniu na drewnianych meblach usuniemy gęstą papką z soli i oliwy. Należy ją nałożyć na zaplamione miejsce i trzymać przez 3 godziny.

* * *

Plamy z czerwonego wina są bardzo kłopotliwe i należy je likwidować od razu. Mokry obrus posypujemy grubo solą. Kiedy sól wchłonie płyn starannie ją strzepujemy.

* * *

Plamy po soku i alkoholu na meblach ze skóry najlepiej usunąć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Potem należy przetrzeć te miejsca środkiem do pielęgnacji skóry.

* * *

Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.

* * *


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę