Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Nie straszna żadna plama

25 czerwca 2003

Dział o wywabianiu trudnych plam. Znajdują się w nim domowe metody na pozbycie się nawet najtrudniejszych do  usunięcia zabrudzeń.

* * *

Plamy z tłuszczu bardzo dobrze wywabia się alkoholem.

* * *

Tusz do pieczątek ustępuje pod wpływem benzyny. Zwykły atrament ustępuje pod działaniem na plamę kwaskiem cytrynowym lub po namoczeniu tkaniny w mleku.

* * *

Plamy z kalki maszynowej przecieramy na zmianę octem i denaturatem. Po zlikwidowaniu plamy pierzemy tkaninę w wodzie z mydłem i detergentami.

* * *

Wapno usuwamy z taniny najpierw mechanicznie - wykruszamy lub czyścimy szczotką a następnie płuczemy w roztworze octu. Plamy z wapna należy usuwać szybko aby nie dopuścić do odbarwienia tkaniny.

* * *

Plamy z flamastrów usuwamy gliceryną, spieramy a jeśli jeszcze zostaną plamy przecieramy alkoholem.

* * *

Książki będą miały ładny zapach jeżeli pomiędzy ich tomy powkładamy torebeczki z cynamonem , lawendą oraz innymi pachnącymi ziołami.

* * *

Mocno zabrudzone brytfanny do pieczenia myjemy gotując w nich roztwór sody. Ślady rdzy usuwamy zmiękczając je olejem jadalnym i wycierając szorstką gąbką. Aby brytfanna była odporna na rdze należy posmarować ją masłem i wstawić na 15 minut do rozgrzanego piekarnika.

* * *

Świeże plamy z jodyny usuwa ciepłe mleko lub wywar z fasoli. Plamy stare przecieramy watą maczaną w spirytusie lub amoniaku. Białe tkaniny moczymy wodą i układamy na słońcu które wybiela jodynę.

* * *

CZYŚCIMY MEBLE
Meble z laminowanych płyt możemy czyścić miękką, wilgotną ściereczką. Drewniane meble wymagają specjalnych środków. Mokra ścierka może przyczynić się po pewnym czasie do powstawania ciemnych plam i złuszczania się politury. Warto używać środków zawierających woski, które zabezpieczają drewno przed wilgocią, kurzem i mikrourazami.

* * *

CZYŚCIMY ZŁOTO
Złoto czyścimy najlepiej sokiem z cebuli. Łańcuszki tymże przetarte, będą pięknie lśnić jeśli po kilku godzinach od posmarowania ich wypolerujemy je starannie. Można też zalać złote precjoza w słoiczku z płatkami mydlanymi, ciepłą wodą i sodą. Zamykamy słoik i potrząsamy nim kilka minut. Po opłukaniu w ciepłej wodzie - polerujemy. Odrobina proszku do pieczenia także nada za pomocą wilgotnej szmatki piękny błysk złotej biżuterii.

* * *

Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.

* * *

Czerwone wino najlepiej usuwać od razu. Mokry obrus posypujemy solą i gdy ta wciągnie płyn starannie wytrzepujemy. Na kolorowych meblach obiciowych szybko polewamy plamę białym wytrawnym winem, potem wodą i suszymy szmatką a następnie suszarką. Na dywanach i wykładzinach na wino czerwone działa dobrze także woda sodowa.

* * *

Świeże plamy z krwi należy przed jakimkolwiek zapraniem zasypać solą kuchenną i pozostawić na pół godziny a następnie wyprać w zimnej wodzie. Dopiero potem stosować normalne środki chemiczne.

* * *

Plamy po kawie i herbacie czyścimy szmatką nawilżoną spirytusem denaturowanym, a potem przemywamy zimną wodą.

* * *

Białe plamy i ślady po gorącym naczyniu na drewnianych meblach usuniemy gęstą papką z soli i oliwy. Należy ją nałożyć na zaplamione miejsce i trzymać przez 3 godziny.

* * *

Plamy z czerwonego wina są bardzo kłopotliwe i należy je likwidować od razu. Mokry obrus posypujemy grubo solą. Kiedy sól wchłonie płyn starannie ją strzepujemy.

* * *

Plamy po soku i alkoholu na meblach ze skóry najlepiej usunąć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Potem należy przetrzeć te miejsca środkiem do pielęgnacji skóry.

* * *

Jeśli na dywanie lub wykładzinie znajdzie się sos to przesypujemy plamę obficie talkiem, który wchłonie tłuszcz. Po 24 godzinach zbieramy talk odkurzaczem. Tak samo postępujemy z tapicerowanymi meblami.

* * *


POWIĄZANE

Aby widzowie mogli przenieść się do fikcyjnego świata, potrzebne są liczne przyg...

To może być przełom w budowie w pełni autonomicznych, wolnych od elektroniki rob...

Przez dziesięciolecia odpowiedzialnością za wyginięcie dinozaurów obarczana była...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę