Piękne, ale niebezpieczne...

9 listopada 2005

ZIMOWIT JESIENNY (Colchicum automnale -L.)

Roślinka bulwiasta, która lubi wilgotne podłoże. Liście jej wyrastają na wiosnę, a kiedy zwiędną – pomiędzy sierpniem a wrześniem pojawiają się kwiaty. Wówczas w otworzonym owocu pojawiają się silnie toksyczne ziarna. Jest to roślina ładna, ale bardzo niebezpieczna i trudna do wyplenienia. Często mylona z krokusem, różni się od niego posiadaniem 6 (a nie 3) pręcików.

* * *

SOLANUM (Solanum tuberosum -L.)

Solanum tuberosum to naukowa nazwa naszego popularnego ziemniaka. Podziemną część rośliny tworzą jadalne bulwy natomiast kwiaty rodzą w lipcu owoce, które przypominają zielone jagody. Są one silnie toksyczne i trzeba uważać, aby nie pomylić ich z bardzo młodymi owocami pomidora.

* * *

KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY (Aesculus hippocastanum)
Dobrze nam znany, poczciwy kasztanowiec sadzony w parkach i miastach. Niestety, jego owoc jest toksyczny. Kasztan zbudowany jest z bladozielonej torebki z miękkimi kolcami z brązowym, lśniącym nasieniu o białawej wnęce.

 

* * *

CIS (Taxus baccata)
Drzewo często sadzone w parkach i ogrodach ze względu na walory dekoracyjne i wiecznie zielone ulistnienie. Może ono dorastać do 20 metrów wysokości. Niestety cała roślina jest silnie trująca. U nasady odgałęzień pojawiają się czerwone jagody, w których znajduje się silnie toksyczne nasionko. Ze względu na swój słodki smak owoc bywa zjadany przez dzieci i jest to przyczyną ciężkich zatruć.

Kometa


POWIĄZANE

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w świecie motoryzacji, gdy każdy rok przynosi...

Wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają inteligentne auta, nie jest wyłącz...

Producenci lodów stawiają na innowacje. Na rynku można już znaleźć lody, które n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę