aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pokonaj raka... alkoholem

24 grudnia 2015
Jak wykazują najświeższe badania, kieliszek wina dziennie zwiększa szanse przeżycia chorych z rakiem piersi. Na postawie analizy, jaka objęła ponad 13 tysięcy kobiet leczonych na oddziałach onkologicznych dowiedziono, że umiarkowane spożycie alkoholu skutkuje lepszymi prognozami dla pacjentek.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, pracujący wraz z South Egypt Cancer Institute uważają, że ich ustalenia mogą nieść określone implikacje co do treści porad, jakich udziela się osobom leczonym na raka piersi. – Nasze badanie wykazuje, że ktoś, u kogo zdiagnozowano raka piersi nie powinien odmawiać sobie przyjemności płynącej z okazjonalnego spożycia alkoholu – powiedział Paul Pharaoh z wydziału zdrowia publicznego. (…)
W ramach badania, którego wyniki zaprezentowano podczas konferencji onkologicznej NCRI w Liverpoolu, przeanalizowano przypadki 13 525 zachorowań na raka piersi. Zebrane dane wskazują, że wypijanie siedmiu jednostek alkoholu tygodniowo obniżało względne ryzyko o 10 proc., zaś 14 jednostek – o 20 proc. Mały kieliszek wina o standardowej mocy zawiera 1,5 jednostek alkoholu.

Statystycznie, w przypadku kobiety chorej na raka piersi ryzyko zgonu w ciągu 10 lat wynosi 20 proc. Spada ono do 18 proc., jeśli pacjentka wypija siedem jednostek tygodniowo, lub do 16 proc., jeśli pije dwa razy tyle. Podczas badania nie sprawdzano, jaki skutek ma spożywanie ilości większej niż 14 jednostek tygodniowo, ani też jak konsumpcja alkoholu wpływa na inne nowotwory.

Jednocześnie jednak badacze ostrzegają, by chore unikały wzrostu wagi, ponieważ to z kolei może mieć negatywny wpływ na szanse przeżycia. – Możemy tylko spekulować, jakie procesy biologiczne za tym stoją – powiedział doktor Pharaoh. – Wiemy, że alkohol jest metabolizowany w toksyczne cząsteczki chemiczne zwane aldehydami. Wiadomo, że aldehydy niszczą DNA i mogą powodować zmiany zwiększające zachorowanie na raka piersi. Kiedy jednak już ma się raka, coś co niszczy DNA może paradoksalnie pełnić rolę terapeutyczną.

Opisane ustalenia mogą zaskoczyć wiele kobiet, którym jednocześnie mówi się, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi. Przykładowo, pod koniec zeszłego roku na łamach "Journal of the American Medical Association" opublikowano artykuł sugerujący, że spożywanie od trzech do sześciu małych kieliszków wina tygodniowo skutkuje 15-procentowym wzrostem zagrożenia zapadnięciem na tę chorobę. Wnioski te wysnuto na podstawie obserwacji 105 986 osób na przestrzeni 28 lat.

Rak piersi to najpowszechniejszy rodzaj nowotworu występujący u kobiet. Roczna zachorowalność w Polsce wynosi ponad 10 tys. Dlatego my, kobiety z onet.pl i nie tylko, wypowiadamy mu wojnę. Nasz oręż to regularne badania profilaktyczne. To nasza jedyna droga do zwycięstwa.


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę