Populacja wilków rośnie we Francji, hodowcy biją na alarm

3 grudnia 2015
Stały wzrost liczebny wilków we Francji staje się coraz większym zagrożeniem dla bydła - pisze dziennik "Le Monde". Według oficjalnych szacunków, populacja tego gatunku przekroczyła już 300 osobników w skali kraju.

Według danych z najnowszego raportu francuskiego Narodowego Urzędu Łowiectwa i Dzikiej Przyrody (ONCFS), cytowanych przez gazetę, liczba wilków (canis lupus) na terenie tego kraju wzrosła o jedną piątą: z 250 do 301 osobników.
 
Wilki, które wytępiono we Francji niemal doszczętnie w latach 30. XX wieku, powróciły w Alpy w 1992 roku. Od tamtego czasu odnotowuje się przyrost liczby tych zwierząt - średnio o 20 proc. rocznie.
 
Można także zauważyć, że wilki "kolonizują" coraz to nowe obszary: teraz naliczono 38 stref ich stałej obecności, czyli o 7 więcej niż zimą przełomu lat 2012-2013, kiedy przeprowadzono poprzednią kontrolę.
 
Drapieżnik obecny dotąd przede wszystkim w Alpach i całej południowo-wschodniej części kraju do granicy z Włochami, pokazał się ostatnio także na północnym-wschodzie, w tym nawet w równinnym departamencie Moza czy w części Szampanii.
 
Jak wyjaśnia gazecie Eric Marboutin, specjalista z ONCFS, wilki opuszczają zwykle stada na dłużej w poszukiwaniu pożywienia lub w okresie godowym. „Zwierzęta szukają wtedy nowych terenów i mogą w ciągu jednej nocy przemierzyć nawet 40-50 km. W końcu znajdują nowe siedlisko w odległości średnio 200 km od stada, z którego pochodzą” – tłumaczy Marboutin.
 
Coraz częściej dochodzi we Francji do ataków wilków na owce. W porównaniu z rokiem 2000 liczba tych ostatnich, które padły ofiarą drapieżników, wzrosła ponad czterokrotnie.
 
Zaniepokojeni tym francuscy hodowcy bydła zwrócili się do władz z prośbą o zezwolenie na odstrzał wilka. Jednak międzynarodowe, w tym unijne przepisy chronią wilki jako gatunek pod ścisłą ochroną.
 
Według obowiązującego nad Sekwaną narodowego planu ochrony tego gatunku na lata 2013-2017 rocznie można odstrzelić maksymalnie 24 wilki. Pozwolenie na odstrzał mają jedynie wyznaczeni przez państwo łowczy.

POWIĄZANE

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w świecie motoryzacji, gdy każdy rok przynosi...

Wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają inteligentne auta, nie jest wyłącz...

Producenci lodów stawiają na innowacje. Na rynku można już znaleźć lody, które n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę