informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ptasia apokalipsa

3 grudnia 2015
Gdy tylko mieszkańcy amerykańskiego miasteczka Beepe rozpoczęli sylwestrową zabawę, z nieba zaczął padać deszcz martwych ptaków. Czegoś takiego nie wymyśliłby nawet Stephen King.
Ludzie z Beebe w amerykańskim stanie Arkansas na zawsze zapamiętali sylwester 2010 roku jako dzień, który przyniósł im niekoniecznie pożądaną medialną sławę i zaowocował proroctwami nadciągającej apokalipsy. Tajemnicza śmierć pięciu tysięcy kosów, które spadły tamtej nocy z nieba, skutkowała dwunastoma miesiącami teorii spiskowych oraz filmem dokumentalnym dla kanału "National Geographic". Gdy zbliżał się 31 grudnia 2011 roku, mieszkańcy Beebe odczuwali zrozumiały niepokój. I wówczas wszystko zdarzyło się na nowo.

Ptaki zaczęły spadać z nieba akurat, kiedy w miasteczku rozpoczynały się zabawy sylwestrowe. Policja podaje, że pierwsze zgłoszenia telefoniczne w tej sprawie odebrano tuż po godzinie 19. Wtedy też miejscowa stacja telewizyjna doniosła na antenie, że setki ptaków spadają na ziemię.

Jacob Landrum powiedział w wywiadzie dla kanału stanowego KTHV, że jechał przez środek miasteczka w kierunku kościoła, kiedy zaalarmował go widok spadających kosów. – Leżały na całym parkingu i na drodze – opowiada. – To trochę dziwne, że coś takiego zdarza się dwa lata z rzędu.

Jedna z najbardziej popularnych teorii wysnutych po zeszłorocznej ptasiej katastrofie głosi, że przyczyną były fajerwerki. Niektórzy zoolodzy sugerowali, że hałas i jasne rozbłyski światła z kilku pokazów ogni sztucznych, jakie odbyły się w okolicy z okazji Nowego Roku przeraziły i zdezorientowały zwierzęta. Kiedy tylko pojawiły się doniesienia, że ptaki znowu rozbijają się o ziemię, komisariat policji Beebe zarządził natychmiast prowizoryczny zakaz odpalania sztucznych ogni. Sześciu funkcjonariuszy będących wówczas na służbie wsiadło do samochodów patrolowych i objechało miasteczko, przerywając imprezy i szukając rac.

– Musieli powstrzymać ludzi przed odpalaniem kolejnych – wyjaśnia Jeremy Weeks, policjant z Beebe. Przyznał jednak, że nie jest powiedziane, że zakaz pokazów pirotechnicznych w jakikolwiek sposób pomógł. – Nie mam pojęcia, dlaczego ponownie do tego doszło – stwierdził. – Jadąc do pracy widziałem na ziemi dziesiątki ptaków.

Paul Begley, pastor z kościoła baptystów w Indianie ma swoją własną teorię. – Byłem w programie na żywo, opowiadając o proroctwach zapowiadających koniec świata – powiedział. – I w tej samej chwili ptaki zaczynają znowu spadać martwe z nieba. Gdzie jest Stephen King? Nawet on nie potrafiłby napisać takiego scenariusza – to dzieło Boga.

– Przyczyną nie są fajerwerki – dodał. – Gdyby tak faktycznie było, to co roku 4 lipca (amerykański Dzień Niepodległości, tradycyjnie świętowany hucznymi pokazami ogni sztucznych – przyp. Onet) wszystkie ptaki co do jednego spadłyby na ziemię.

Jak dotąd nie wiadomo jeszcze dokładnie, ile zwierząt straciło życie w tym roku, ponieważ trwa operacja sprzątania szczątków. Horace Taylor z samorządowego wydziału do spraw zwierząt potwierdził tylko, że jego pracownicy zabrali jak na razie ponad 80 martwych osobników.

Autopsje przeprowadzone w zeszłym roku na próbce martwych kosów przez komisję do spraw bydła i drobiu stanu Arkansas ustaliły, że u zwierząt doszło do "ostrych urazów fizycznych", co sugeruje, że straciły życie na skutek zderzenia z ziemią, a nie w locie. Nie znaleziono żadnego śladu trucizny ani czynników chorobotwórczych, przez co teorie na temat przyczyn tego zdarzenia mnożyły się w nieskończoność.

Jeden z mieszkańców Beebe, Kevin McKinnley, twierdzi na przykład, że w sobotni wieczór musiało zajść coś zupełnie innego. – Fajerwerki wybuchające cały dzień i noc to nie problem – powiedział stacji KTHV. – Ale kiedy ptaki zaczęły umierać, miałem akurat na wierzchu kompas. Zupełnie oszalał. Igła kręciła się w kółko i nie mogła znaleźć północy.POWIĄZANE

Wegetacja roślin w Kosmosie jest możliwa. W przestrzeni kosmicznej wyrósł i zakw...

Pierwszy na świecie latający samochód trafił już do sprzedaży. Pal-V Liberty to ...

Najbliższe lata mogą całkowicie zmienić strategię fizyki cząstek. Przyszłość moż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę