A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Skorupki i obierki oczyszczają glebę z metali ciężkich

23 czerwca 2012
Uczeni z uniwersytetu w portugalskiej Coimbrze opracowali naturalną mieszankę do oczyszczania ziemi z metali ciężkich. Substancja organiczna bazuje na skorupkach kurzych jaj i ziemniaczanych obierkach.
Wynaleziony przez Portugalczyków dodatek do gleby zawiera również niewielkie ilości trawy oraz łusek ryżowych.
"Nowy wynalazek nie dość, że jest bardzo pożyteczny dla poprawy jakości gruntów rolnych, to pozwala też zagospodarować z pożytkiem tysiące ton skorup kurzych z branży spożywczej i gastronomicznej, które trudno było dotychczas utylizować" - powiedziała dr Margarida Quina z Wydziału Nauk i Technologii na uniwersytecie w Coimbrze.
W wyniku trwających cztery lata prac portugalscy naukowcy opracowani skuteczną metodę kompostowania skorup jajek zmieszanych z ziemniaczanymi obierkami.
Jak poinformowała przedstawicielka zespołu badawczego, zastosowanie kurzych skorup nie będzie niosło zagrożenia dla potencjalnego skażenia gleb. "W wyniku procesu kompostowania następuje bowiem znaczne podwyższenie temperatury, które skutkuje likwidacją wszelkich mikroorganizmów patogenicznych obecnych wcześniej na skorupkach" - zapewniła dr Margarida Quina.
Uczeni poinformowali, że przeprowadzone już w terenie badania zakończyły się sukcesem. "Otrzymana substancja nadal jest jednak ulepszana. Potrzebujemy jeszcze około pięciu miesięcy, aby opracować formułę produktu, który będzie można wprowadzić do masowej sprzedaży" - ujawniła Quina.
Poza funkcją oczyszczania gleby z metali ciężkich, nowa mieszanka organiczna wzbogaca też grunty w wapń. Jak zapewniła kierowniczka zespołu badawczego, produkt będzie atrakcyjną alternatywą dla dostępnych powszechnie w obrocie chemicznych substancji poprawiających właściwości gruntów rolnych.
Zdaniem uczonych z Coimbry, nowa mieszanka będzie mogła zostać wykorzystana nie tylko w produkcji rolnej, ale również w rewitalizacji obszarów pokopalnianych.POWIĄZANE

Ranking 5 największych festiwali na świecie pod względem liczby użytkowników. Zo...

Dzisiaj chcielibyśmy Ci zaprezentować jedno z najlepszych naszym zdaniem kasyn i...

Pierwszym statkiem kosmicznym, który kiedykolwiek odbył podróż z Ziemi na Marsa,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę