informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Węglowodany - wróg czy przyjaciel?

11 czerwca 2011
Otaczają cię ze wszystkich stron. Węglowodany są najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu, ale spożywane w nadmiarze są przyczyną otyłości i cukrzycy. Jeść więc je, czy odstawić?

Są zdrowe i bardzo nam potrzebne, więc powinniśmy je jeść. Popularnym źródłem węglowodanów są zboża, ryż, kukurydza, groch, fasola, bób, soczewica, soja oraz ziemniaki i buraki cukrowe.
Jednak wiele z tych produktów spożywamy wyłącznie w formie oczyszczonej, czyli pozbawionej błonnika i innych składników, m.in. witamin z grupy B, wapnia, fosforu oraz żelaza. Składają się więc one praktycznie tylko z cukrów prostych. I w takiej postaci przynoszą nam więcej szkody niż pożytku.
Od cukru do tłuszczu
Węglowodany oczyszczone najczęściej spotyka się w tzw. białych produktach: pieczywie, ciastach, makaronie, ryżu, płatkach kukurydzianych. Są także w syropach i napojach gazowanych. Po ich spożyciu poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta. Jeśli nie zostanie natychmiast spalony (np. w trakcie wysiłku fizycznego), organizm wytworzy sporo insuliny. Wówczas trzustka (i tak bardzo obciążona) przetransportuje ją do komórek, gdzie zostanie zamieniona w tłuszcz.
Co robić?
Nie powinniśmy jednak całkowicie pozbawiać się węglowodanów, bo przecież są podstawowym źródłem energii. Co więc robić? – Nie rezygnujmy z nich, ale nauczmy się osiągnąć równowagę w ich spożywaniu – mówi Joanna Brzezińska, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą. – Wystarczy w codziennej diecie stosować zamienniki i zwiększyć aktywność fizyczną. Pojawiły się też preparaty, które ograniczają ich wchłanianie z posiłków.

Zamień, a będziesz zdrowsza
Zapomnij o białym makaronie. Do rosołu czy spaghetti używaj pełnoziarnistego lub razowego. Ryż biały zamień na basmati lub pełnoziarnisty. Postaraj się ograniczyć ziemniaki lub potraktuj je jak dodatek do warzyw. Białe pieczywo: chleb i bułki, zastąp chlebem razowym, najlepiej produkowanym na naturalnym zakwasie. Postaraj się, aby twoje kanapki były przyrządzane z większą ilością warzyw, twarogów i wędlin. Wróć do kasz: gryczanej, perłowej i jęczmiennej.POWIĄZANE

Wegetacja roślin w Kosmosie jest możliwa. W przestrzeni kosmicznej wyrósł i zakw...

Pierwszy na świecie latający samochód trafił już do sprzedaży. Pal-V Liberty to ...

Najbliższe lata mogą całkowicie zmienić strategię fizyki cząstek. Przyszłość moż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę