Złego cholesterol może doprowadzić do choroby Alzheimera

3 grudnia 2015
Poziom cholesterolu jest ważny nie tylko dla naszego układu krążenia, ale i głowy - czytamy na portalu zmianynaziemi.pl. Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornii w Davis sugerują, że może mieć wpływ na stan naszego mózgu i związane z tym ryzyko choroby Alzheimera. Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo „JAMA Neurology” i w tym przypadku dobry i zły cholesterol działają odmiennie.

Badacze z Kalifornii odkryli, że wysoki poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) i niski poziom „złego” cholesterolu (LDL) można powiązać z mniejszą ilością pojawiających się w mózgu złogów białkowych, tak zwanych płytek amyloidowych, które nauka kojarzy z chorobą Alzheimera. To oznacza, że dobra i zła postać cholesterolu wpływa na mózg podobnie, jak na układ krążenia.

Informacje o wpływie podwyższonego poziomu cholesterolu na ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera pojawiały się już wcześniej, tym razem po raz pierwszy wykazaliśmy, że cholesterol wiąże się z ilością złogów białkowych w mózgu żyjących uczestników eksperymentu- mówi pierwszy autor pracy, Bruce Reed z UC Davis Alzheimer’s Disease Center.

W eksperymencie wzięły udział 74 osoby, kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 70 lat. U 41 z tych osób występowały już w różnym natężeniu problemy z pamięcią, u 33 z nich takich problemów nie było. Ilość złogów białkowych w mózgu określano z pomocą badania PET (Pozytonowej Tomografii Emisyjnej), po zastosowaniu odpowiedniego znacznika, wiążącego się z blaszkami amyloidowymi.

Autorzy pracy nie badali mechanizmu, który sprawia, że cholesterol promuje pojawienie się niebezpiecznych złogów. Sugerują jednak, że normy dotyczące poziomów tak dobrego, jak i złego cholesterolu, stosowane w profilaktyce chorób układu krążenia, powinny być brane pod uwagę także w przypadku zagrożenia chorobą Alzheimera. Być może nawet należy sugerować zaostrzenie tych norm u osób w średnim wieku właśnie ze względu na zdrowie mózgu, a nie tylko serca.POWIĄZANE

Trudno przewidzieć, co się wydarzy w świecie motoryzacji, gdy każdy rok przynosi...

Wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają inteligentne auta, nie jest wyłącz...

Producenci lodów stawiają na innowacje. Na rynku można już znaleźć lody, które n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę