aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zwyczaje wielkanocne na świecie

10 kwietnia 2009
Święta wielkanocne obchodzi się na całym świecie, ale świąteczne zwyczaje wyglądają w różnych punktach globu bardzo różnie.
Na przykład, w Meksyku nad organizacją misteriów, przybierających postać malowniczych pochodów, czuwają bractwa pokutnicze. Uczestnicy procesji wloką ciężkie łańcuchy, przepasani są powrozami, dźwigają wielkie bele z kłujących roślin albo też boleśnie się biczują. Podczas nocnych procesji figura Chrystusa noszona jest przy zapalonych świecach. Z misteriów Męki Pańskiej słynie też m.in. Oberammergau w Alpach Bawarskich, w południowych Niemczech, oraz hiszpańska Sewilla, gdzie mieszkańcy noszą na wielkich platformach rzeźby przedstawiające sceny z Drogi Krzyżowej, zdobione złotem i szlachetnymi kamieniami.
Z kolei w Szwajcarii, zarówno dorośli jak i dzieci na Wielkanoc bawią się w chowanie dekorowanych jajek w ogrodzie. Potem szukają ich wszyscy. Kto odnajdzie najwięcej, zostaje zwycięzcą "jajecznego wyścigu". W niedzielę cała rodzina spotyka się przy stole na świątecznym obiedzie. Najczęściej je się jagnięcinę, czyli wielkanocnego baranka, a także dużo jajek i zajęcy z czekolady. Piecze się też specjalne ciasta, a niektóre z nich przypominają polskie mazurki. Dzieci dostają drobne prezenty, zajmują się też dekorowaniem jajek (popularne są kalkomanie).
Mieszkańcy dalekiej wyspy Bali na Oceanie Indyjskim podobnie jak my robią palmy i święcą potrawy wielkanocne. Mają też swój własny zwyczaj z małych, kolorowych ciastek budują wielkie ołtarze.
Szwedzi natomiast zamiast palm zdobią gałązki krzewów, używając do tego barwnych piórek. Do najmłodszych mieszkańców Szwecji również przychodzi zajączek, który w Wielką Sobotę przynosi im czekoladki.
W Stanach Zjednoczonych Wielkanoc spędza się z rodziną. Oprócz jajek, pieczonej szynki w słodkim sosie i ciast nie ma specjalnych potraw. Kiedy jajka są już pomalowane, rodzice
(a właściwie zając, czyli Easter Bunny) chowają je przed dziećmi w najróżniejszych
miejscach w domu lub ogrodzie. Pociechy mają za zadanie znaleźć wszystkie pisanki, a potem mogą je wszystkie zjeść. Co roku grupka biednych dzieci może uczestniczyć w szukaniu jajek ukrytych w Białym Domu (Easter Egg Hunt). Zajączek przynosi dzieciom prezenty: w wielkanocnym  koszyczku znajdą się najczęściej słodycze, owoce oraz drobne upominki.
W Wielkiej Brytanii nie ma specjalnego ciasta ani zwyczajów. Jedynie jajka wielkanocne z czekolady, są puste w środku. Do środka wkłada się rozmaite smakołyki i w niedzielny poranek obdarowuje się takimi jajkami domowników, najczęściej dzieci.
U naszych południowych sąsiadów w sobotę i niedzielę ludzie idą do kościoła, ale poza tym spędzają te dni tak samo jak inne soboty i niedzielę. Święta w czeskich wsiach zaczynają się w poniedziałek rano. Zwą się szmigrus, znać tu podobieństwo do naszego śmigusa. Dorośli tego dnia czekają w domach, bo chłopcy kilkuosobowymi grupkami objeżdżają, czym kto ma, te domy, w których są ich rówieśnice. Niosą z sobą pomlazki, czyli warkocze splecione z trzech, pięciu, siedmiu lub dziewięciu wierzbowych gałązek. Dziewczyny oblewają ich z okien wodą, ale chłopcy, nie bacząc na to, wpadają do domu i ścigają piszczące i kryjące się po kątach dziewczyny, żeby je wysmagać pomlazkami.
Ciekawy zwyczaj panuje w Bułgarii gdzie istnieje zwyczaj rozbijania jajek wielkanocnych na szczęście. Jajka są rozbijane po czuwaniu w Wielki Piątek i przez następne kilka dni. Pierwsze jajko które zostanie rozbite o mury kościoła jest jednocześnie pierwszym jajkiem które ludzie jedzą po długim Poście. Ludzie rozbijają jajko o jajko nawzajem a osoba która jako ostatnia pozostanie z nie rozbitym jajkiem ma mieć szczęście przez cały rok.
Jak widać z powyżej opisanych zwyczajów są one różnorakie na całym świecie, jednak symbolem który występuje najczęściej jest jako wielkanocne – symbol nowego, odradzającego się życia.

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę