informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zwyczaje wielkanocne na świecie

10 kwietnia 2009
Święta wielkanocne obchodzi się na całym świecie, ale świąteczne zwyczaje wyglądają w różnych punktach globu bardzo różnie.
Na przykład, w Meksyku nad organizacją misteriów, przybierających postać malowniczych pochodów, czuwają bractwa pokutnicze. Uczestnicy procesji wloką ciężkie łańcuchy, przepasani są powrozami, dźwigają wielkie bele z kłujących roślin albo też boleśnie się biczują. Podczas nocnych procesji figura Chrystusa noszona jest przy zapalonych świecach. Z misteriów Męki Pańskiej słynie też m.in. Oberammergau w Alpach Bawarskich, w południowych Niemczech, oraz hiszpańska Sewilla, gdzie mieszkańcy noszą na wielkich platformach rzeźby przedstawiające sceny z Drogi Krzyżowej, zdobione złotem i szlachetnymi kamieniami.
Z kolei w Szwajcarii, zarówno dorośli jak i dzieci na Wielkanoc bawią się w chowanie dekorowanych jajek w ogrodzie. Potem szukają ich wszyscy. Kto odnajdzie najwięcej, zostaje zwycięzcą "jajecznego wyścigu". W niedzielę cała rodzina spotyka się przy stole na świątecznym obiedzie. Najczęściej je się jagnięcinę, czyli wielkanocnego baranka, a także dużo jajek i zajęcy z czekolady. Piecze się też specjalne ciasta, a niektóre z nich przypominają polskie mazurki. Dzieci dostają drobne prezenty, zajmują się też dekorowaniem jajek (popularne są kalkomanie).
Mieszkańcy dalekiej wyspy Bali na Oceanie Indyjskim podobnie jak my robią palmy i święcą potrawy wielkanocne. Mają też swój własny zwyczaj z małych, kolorowych ciastek budują wielkie ołtarze.
Szwedzi natomiast zamiast palm zdobią gałązki krzewów, używając do tego barwnych piórek. Do najmłodszych mieszkańców Szwecji również przychodzi zajączek, który w Wielką Sobotę przynosi im czekoladki.
W Stanach Zjednoczonych Wielkanoc spędza się z rodziną. Oprócz jajek, pieczonej szynki w słodkim sosie i ciast nie ma specjalnych potraw. Kiedy jajka są już pomalowane, rodzice
(a właściwie zając, czyli Easter Bunny) chowają je przed dziećmi w najróżniejszych
miejscach w domu lub ogrodzie. Pociechy mają za zadanie znaleźć wszystkie pisanki, a potem mogą je wszystkie zjeść. Co roku grupka biednych dzieci może uczestniczyć w szukaniu jajek ukrytych w Białym Domu (Easter Egg Hunt). Zajączek przynosi dzieciom prezenty: w wielkanocnym  koszyczku znajdą się najczęściej słodycze, owoce oraz drobne upominki.
W Wielkiej Brytanii nie ma specjalnego ciasta ani zwyczajów. Jedynie jajka wielkanocne z czekolady, są puste w środku. Do środka wkłada się rozmaite smakołyki i w niedzielny poranek obdarowuje się takimi jajkami domowników, najczęściej dzieci.
U naszych południowych sąsiadów w sobotę i niedzielę ludzie idą do kościoła, ale poza tym spędzają te dni tak samo jak inne soboty i niedzielę. Święta w czeskich wsiach zaczynają się w poniedziałek rano. Zwą się szmigrus, znać tu podobieństwo do naszego śmigusa. Dorośli tego dnia czekają w domach, bo chłopcy kilkuosobowymi grupkami objeżdżają, czym kto ma, te domy, w których są ich rówieśnice. Niosą z sobą pomlazki, czyli warkocze splecione z trzech, pięciu, siedmiu lub dziewięciu wierzbowych gałązek. Dziewczyny oblewają ich z okien wodą, ale chłopcy, nie bacząc na to, wpadają do domu i ścigają piszczące i kryjące się po kątach dziewczyny, żeby je wysmagać pomlazkami.
Ciekawy zwyczaj panuje w Bułgarii gdzie istnieje zwyczaj rozbijania jajek wielkanocnych na szczęście. Jajka są rozbijane po czuwaniu w Wielki Piątek i przez następne kilka dni. Pierwsze jajko które zostanie rozbite o mury kościoła jest jednocześnie pierwszym jajkiem które ludzie jedzą po długim Poście. Ludzie rozbijają jajko o jajko nawzajem a osoba która jako ostatnia pozostanie z nie rozbitym jajkiem ma mieć szczęście przez cały rok.
Jak widać z powyżej opisanych zwyczajów są one różnorakie na całym świecie, jednak symbolem który występuje najczęściej jest jako wielkanocne – symbol nowego, odradzającego się życia.

POWIĄZANE

Wegetacja roślin w Kosmosie jest możliwa. W przestrzeni kosmicznej wyrósł i zakw...

Pierwszy na świecie latający samochód trafił już do sprzedaży. Pal-V Liberty to ...

Najbliższe lata mogą całkowicie zmienić strategię fizyki cząstek. Przyszłość moż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę