Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

PK: akt oskarżenia przeciwko obywatelom Gruzji i Litwy

9 sierpnia 2018
PK: akt oskarżenia przeciwko obywatelom Gruzji i Litwy

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, obywatelom Gruzji i Litwy, dotyczący kradzieży metodą „na przebite koło”.

Kradzież 30 tysięcy złotych na szkodę mieszkańca Częstochowy

W toku śledztwa ustalono, że 7 listopada 2017 roku mieszkaniec Częstochowy zawiadomił Policję o kradzieży z jego samochodu pieniędzy w kwocie 30.000 złotych. Z zeznań mężczyzny wynikało, że tego dnia w godzinach popołudniowych pobrał z banku w Częstochowie pieniądze w kwocie 30.000 złotych, które schował do reklamówki i położył na przednim siedzeniu pojazdu. Następnie wsiadł do samochodu i pojechał do domu. Jadąc ulicą Pułaskiego stwierdził przebicie opony i z tego powodu zatrzymał się na pobliskim placu. Tam zajął się wymianą koła z przebitą oponą, na koło zapasowe. W tym czasie reklamówka z pieniędzmi znajdowała się na przednim siedzeniu samochodu. Pokrzywdzony udał się do domu i wówczas zauważył, że w reklamówce nie ma pieniędzy.


Zabezpieczono noże i kolce, służące do przebijania opon

W wyniku czynności śledczych stwierdzono, że kradzieży dopuściło się dwóch obywateli Gruzji i obywatel Litwy. Mężczyźni ci zostali zatrzymani kilka dni później w miejscowości Osiecz koło Konina, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Podczas przeszukania sprawców ujawniono noże i kolce, służące do przebijania opon oraz przedmioty pochodzące z przestępstw.


Mechanizm działania sprawców

W trakcie dalszego postępowania ustalono, że oskarżeni popełnili również inne przestępstwa kradzieży, działając metodą „na przebite koło”. Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że obserwowali w bankach lub kantorach osoby, pobierające większą ilość gotówki. Następnie jeden z oskarżonych przecinał nożem oponę samochodu osoby pobierającej gotówkę. Potem sprawcy jechali za pokrzywdzonymi i wykorzystywali moment zatrzymania pojazdu i wymiany opony. Wtedy dokonywali kradzieży pieniędzy i innych przedmiotów, znajdujących się w samochodzie.


Ukradli łącznie ponad 500 tysięcy złotych

W postępowaniu stwierdzono, że oskarżeni w okresie od czerwca 2014 roku dopuścili się szeregu przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” w Częstochowie, Poznaniu, Wrocławiu, Siemianowicach Śląskich, Turku, Łodzi, Koninie i Warszawie. Łączna wartość skradzionych przez nich pieniędzy przekracza kwotę 500.000 złotych.

Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” (z wyjątkiem jednego z obywateli Gruzji, który przyznał się do kradzieży, która miała miejsce w Koninie). Wyjaśnienia te stoją jednak w sprzeczności z zebranymi w śledztwie dowodami, a w szczególności z zabezpieczonymi zapisami monitoringu i opiniami z zakresu identyfikacji antropologicznej wizerunków osób.

Obywatele Gruzji byli już w przeszłości karani, a obywatel Litwy jest osobą niekaraną.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 10 lat.


POWIĄZANE

Specjalistka żywienia dzieci wyjaśnia, jak komponować jadłospis dziecka z uwzglę...

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie z...

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Opakowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę