biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rozmowy polsko-mołdawskie

19 maja 2016
Rozmowy polsko-mołdawskie

17 maja 2016 r. w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie podsekretarz stanu Ewy Lech z dyrektorem generalnym Państwowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Produktów Spożywczych (ANSA) Republiki Mołdawii Gheorghem Gaberi. Rozmówcy z zadowoleniem odnieśli się do dotychczasowej intensywnej współpracy między Polską i Mołdawią w obszarze rolnictwa i potwierdzili zainteresowanie zacieśnianiem kontaktów dwustronnych zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim.

 
Wiceminister Lech podkreśliła gotowość polskich ekspertów, w tym reprezentujących instytuty badawcze, do dalszego dzielenia się z mołdawskimi partnerami wiedzą i doświadczeniem z zakresu rolnictwa. Dyrektor generalny ANSA wysoko ocenił dotychczasowe wsparcie ze strony polskiej w zakresie dostosowywania mołdawskiego rolnictwa do wymogów unijnych, w kontekście trwającego w Mołdawii procesu implementacji Umowy o Stowarzyszeniu UE-Mołdawia. Gheorghe Gaberi podkreślił, że działająca od 2013 roku ANSA została utworzona w oparciu o wzory i doświadczenia międzynarodowe. Dodał, ze obecnie Agencja podlega bezpośrednio premierowi Rządu Republiki Mołdawii i ma w swoich kompetencjach kwestie kontroli bezpieczeństwa żywności i weterynarii, zagadnienia hodowli zwierząt, ochrony roślin oraz kwestie fitosanitarne, kontroli materiału siewnego, jakości i pasz.

 

Ewa Lech zwróciła uwagę na utrudnienia w dostępie do rynku mołdawskiego dla schłodzonego mięsa drobiowego z Polski i wyraziła nadzieję na wsparcie szefa ANSA w rozwiązaniu tego problemu. W odpowiedzi dyrektor generalny Gaberi podkreślił, że nie ma zakazu importu mięsa drobiowego do Mołdawii. Dodał, że utrudnienia wynikają z tego, że  mołdawscy importerzy nie dysponują odpowiednimi warunkami do przechowywania sprowadzonego mięsa. Strona mołdawska nie ma zastrzeżeń do jakości i bezpieczeństwa mięsa drobiowego z Polski, a problem leży po stronie mołdawskich nabywców. Stwierdził, że strona mołdawska dołoży wszelkich starań w celu uregulowania kwestii importu schłodzonego mięsa drobiowego, tak aby obrót tym towarem na rynku mołdawskim był bezpieczny dla konsumentów.

 

W ramach wizyty w Polsce delegacja mołdawska odwiedziła też Instytut Weterynaryjny PIB w Puławach, gdzie zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski zaprezentował informacje na temat struktury i zadań Inspekcji Weterynaryjnej, a przedstawiciele Instytutu omówili jego działalność w obszarze zdrowia zwierząt i ochrony konsumenta oraz system funkcjonowania sieci laboratoriów. Delegacja mołdawska odbyła również spotkanie z Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzejem Chodkowskim. Podczas wizyty w PIORiN delegacja zapoznała się z celami i zasadami funkcjonowania tej inspekcji.

MRiRW


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę