Ceny maszyn rolniczych

27 listopada 2002

W okresie od czerwca 2001 r. do czerwca 2002 r. ceny maszyn rolniczych wzrosły średnio o 4,5%. Był to wzrost wyższy o 2,9 punktu procentowego od wskaźnika wzrostu cen towarów i usług. Najbardziej, bo o ponad 15%, wzrosła cena kultywatora. Wzrost wyższy od inflacji odnotowano także w przypadku większości innych maszyn, narzędzi i urządzeń. Nieznacznie staniały (w wartościach bezwzględnych) agregat uprawowy, poidło jednomiskowe i parnik na paliwo stałe. Wzrost cen poniżej inflacji odnotowano w przypadku obsypnika zawieszanego i kombajnu zbożowego Z058.

Sprzęt rolniczy polskiej produkcji jest wciąż tańszy od importowanego z krajów zachodnich. Jednak nadal ustępuje on zagranicznemu jakością, wydajnością, niezawodnością i komfortem obsługi.

W czerwcu 2002 r. relacje cen skupu pszenicy do cen maszyn wyraźnie pogorszyły się w porównaniu ze stanem z czerwca 2001 r. Na zakup maszyn trzeba było w czerwcu br. przeznaczyć znacznie większą niż przed rokiem kwotę uzyskaną ze sprzedaży pszenicy. Także w porównaniu ze stanem z grudnia ub.r. odnotowano pogorszenie relacji cen pszenicy do cen wszystkich objętych analizą maszyn.

W tym samym czasie zwiększyła się też masa żywca wieprzowego stanowiąca ekwiwalent cen środków mechanizacji rolnictwa. Relatywny wzrost cen był wyższy w przypadku przyjęcia za podstawę odniesienia stanu z grudnia 2001 r.

Wszystkie maszyny objęte analizą podrożały w relacji do mleka. Nawet na zakup maszyn, których ceny obniżyły się (lub nieznacznie wzrosły), trzeba było w czerwcu 2002 r. przeznaczyć kwotę uzyskaną ze sprzedaży większej ilości mleka. Relatywny wzrost cen był także w przypadku mleka silniej zaznaczony wówczas, gdy za podstawę odniesienia przyjęto stan z grudnia 2001 r.

Cena umownego zestawu złożonego z 29 środków mechanizacji rolnictwa, wyrażona w decytonach pszenicy, wzrosła w okresie od czerwca do grudnia 2001 r. o 19%, a od czerwca 2001 r. do czerwca 2002 r. o 23,3%. Odpowiednio, cena tego zestawu wyrażona w kilogramach żywca wieprzowego, w grudniu ub.r. uległa obniżeniu o 3,7% (wskutek wzrostu ceny skupu żywca wieprzowego), by następnie do czerwca br. wzrosnąć aż o 29,9%. Podobny, choć mniej dynamiczny był przebieg zmian ceny wymienionego zestawu maszyn wyrażonej w hektolitrach mleka. W grudniu 2001 r. odnotowano spadek tej ceny o 6,4%, natomiast w czerwcu wzrost o 13,7%. Generalnie, w okresie czerwiec 2001 r. – czerwiec 2002 r., poza nominalnym wzrostem cen, wystąpiło relatywne podrożenie środków mechanizacji rolnictwa. Na to zjawisko większy wpływ miał spadek cen skupu płodów rolnych niż wzrost cen maszyn.


POWIĄZANE

• Rodzinna firma pana Leszka Dydyny inwestuje w maszyny John Deere’a od 1996 r. ...

Konieczność przyspieszenia i usprawnienia wielu prac w gospodarstwie zachęca do ...

Za nami kolejne w tym sezonie Manewry Łąkowe SaMASZ. W niedzielę (3 lipca) w Now...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę