aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

100 dni w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

28 marca 2024
100 dni w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Resort rolnictwa opublikował raport podsumowujący pierwsze 100 dni rządów koalcji PO, PSL, Hołowni 2050 i lewicy. Na konferencji, która odbyła się w ministerstwie rolnictwa, a poświęcona była podsumowaniu tych 100 dni wzięło udział kierownictwo resortu z ministrem rolnictwa, Czesławem Siekierskim na czele. Briefing prasowy miał opowiedzieć i opowiadał o sukcesach resortu w zarządzaniu polskim rolnictwem, jednk na twarzach poszczególnych występujących osób ani radości, ani też przekonania do głoszonych tez i poglądów widać nie było. Raczej zaobserwować można było pewnego rodzaju zakłopotanie i obawę przed trudnymi pytaniami  ze strony zebranych dziennikarzy. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu jaki pojawil na stronie internetowej resortu rolnictwa. Nie sposób jednak przejść obojętnie wobec ciągle pojawiających się pytań w tych pierwszych 100 dniach nowych rządów.

Przede wszystkim nie rozwiązano kwestii z bałaganem jaki panuje na polskiej granicy z Ukrainą. To protestujący rolnicy odkryli patologie jakie dzieją się na przejściach granicznych i sposobów ich rozwiązania resort rolnctwa nie znalazł. Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak zderzył się z rzeczywistością i nikt z urzędników granicznych mu nawet nie pokazał dokumentów które dotyczyły wwożonego do Polski towaru.

Wielu zadawało sobie pytania, co w ogóle robią wiceministrwie. Przez pierwsze 100 dni trudno było się połapać kto za co odpowiada, a wiceminster Nowak, na prezentacji resortu rolnctwa przed Senacką Komisją Rolnictwa powoływał się na dane pochodzące z ukraińsko/kazachskiego portalu internetowego. Widocznie resort nie ma wiarygodnych własnych danych, co potwierdzał Donald Tusk na spotkaniach z rolnikami.

Nie osiągnięto porozumienia z Brukselą w sprawie importu z Ukrainą a Komisja Europejska ostentacyjnie przedłużyła wolnu handel z Ukrainą do czerwca 2025 roku, wprowadzając do dotychczasowego mechanizmu wolnego handlu jedynie kosmetyczne zmiany.

Protestującym rolnikom udało się wywalczyć zmiany w Europejskim Zielonym Ładzie i Komisja z niektórych zapisów po raz pierwszy w historii rakiem wycofywała się z obowiązkowego ugorowania i innych "wynalazków". Niektórzy bagatelizowali ten niewątpliwy sukces protestujących z olbrzymią siłą w całej UE europejskich farmerów twierdząc, że to niewielkie ustępstwa KE. Ale jednak, Komisja Europejska wpadała w  popłoch uginała się coraz bardziej przed rozwścieczonymi europejskimi rolnikami i musiała szukać pokrętnych wytłumaczeń, dla niekompetencji we wprowadzanych przepisach i osłabianiu konkurencyjności europejskiego rolnictwa. 

Jednak wg polskiego resortu rolnictwa, ich pierwsze 100 dni to są same sukcesy, a poniżej pełna treść komunikatu prasowego i prezentacja, którą czyta się i ogląda z uczuciami mieszanymi, delikatnie mówiąc.

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji podsumowującej pierwsze 100 dni prac nowego Kierownictwa Resortu.

Minister Czesław Siekierski stwierdził, że w czasie pierwszych 100 dni działania Kierownictwa Resortu dotyczyły spraw bieżących, związanych z protestami rolników, a także sytuacji spowodowanej zaniechaniami i zaniedbaniami poprzedników.

Dialog z rolnikami

Minister Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że 100 dni to czas, gdy odbyło się wiele spotkań i rozmów z rolnikami, zarówno na przejściach granicznych, na protestach, jak i w resorcie. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dwa razy odbyły się rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem, przypomniał też o rozmowach w Jasionce. Minister wskazał, że resort rolnictwa doprowadził do rządowego podejścia do kwestii rolnych, gdyż wiele spraw znajduje się w kompetencjach różnych resortów. Odbyło się też wiele rozmów na forum unijnym, ponieważ wiele spraw należy do kompetencji Komisji Europejskiej.

– Rozmowy były i są bardzo trudne, gdyż sytuacja jest wyjątkowa – zaznaczył minister Siekierski.

– Ważna jest pomoc, którą otrzymaliśmy od premiera Donalda Tuska. To on na najwyższych szczeblach Unii Europejskiej doprowadził do zmian, dzięki którym Zielony Ład został ograniczony do oczekiwań rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Rozmowy z Ukrainą

Szef resortu rolnictwa poinformował, że cały czas prowadzone są rozmowy ze stroną ukraińską, w formule zarówno politycznej, jak i technicznej. Są to bardzo trudne rozmowy, gdyż strona ukraińska chce utrzymać dotychczasowe warunki dostępu do unijnego rynku.

– Jeszcze dziś będziemy rozmawiać ze stroną ukraińską w bardzo rozszerzonej formule, aby przygotować wkład do jutrzejszych polsko-ukraińskich rozmów rządowych w Warszawie, które zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk – zapowiedział minister Czesław Siekierski.

Pozostałe zagadnienia

Poszczególne zagadnienia przedstawiali pozostali członkowie Kierownictwa Resortu, zgodnie z obszarami, za które odpowiadają.

Przyspieszenie wypłat i rozważne wydatkowanie środków

Sekretarz stanu Stefan Krajewski zwrócił uwagę, że zostały już usprawnione systemy informatyczne w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki czemu ruszyły wpłaty środków dla rolników.

Wiceminister przypomniał, że choć rolnictwo w Polsce odpowiada za 2,2 proc. PKB, to ma istotne znaczenie gospodarcze i dlatego istotne jest, w jakim kierunku będzie zmierzało oraz jak rozważnie będą wydatkowane na nie środki.

Doraźna pomoc i dialog

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak stwierdził, że rynki rolne w Polsce nie tylko zostały rozregulowane, ale wręcz zniszczone. Dlatego rolnicy powinni otrzymać doraźną pomoc. Przypomniał, że za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 300 zł/tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca – 200 zł/tonę.

– Polityka będzie budowana w oparciu o głos rolników – zapewnił sekretarz stanu.

Rybołówstwo i inspekcja weterynaryjna

Sekretarz stanu Jacek Czerniak poinformował o działaniach związanych z rybołówstwem. Zwrócił uwagę, że w ramach środków europejskich do wydatkowania jest około 730 mln złotych. Wiceminister podkreślił w tym kontekście znaczenie prowadzenia polityki negocjacji i konsultacji z rybakami.

Drugim obszarem, za który odpowiada wiceminister, jest inspekcja weterynaryjna. Podkreślił zwiększenie i kompleksowość kontroli prowadzonych przez granicznych lekarzy weterynarii.

Zmiany w KPO i rozwój rolnictwa 4.0

Podsekretarz stanu Adam Nowak zwrócił uwagę na zmiany w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Podkreślił, że dzięki nim w pełni zostaną zrealizowane wnioski złożone przez rolników na budowę silosów. Ponadto termin realizacji został wydłużony do końca czerwca 2025 r.

Wiceminister poinformował ponadto, że dzięki wprowadzonym zmianom zwiększą się do 1 mld złotych środki wspierające rozwój rolnictwa 4.0.

Życzenia wielkanocne

Na zakończenie konferencji prasowej minister Czesław Siekierski przekazał zebranym życzenia z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych.

– Patrząc na stół wielkanocny zastawiony żywnością, pomyślmy o tych, którzy ją wyprodukowali. Zadbajmy też, żeby nie marnować żywności. Święta to czas nadziei, a my jesteśmy pełni nadziei na rozwiązanie bieżących problemów w rolnictwie i zdeterminowani – powiedział szef resortu rolnictwa.

Pełna prezentacja sukcesów resortu rolnictwa w pierwszych 100 dniach rządów koalcji PO,PSL, Hołoni 20250 i lewicy znajduje się TUTAJ 

 

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i fot: minrol


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę