aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności

7 lutego 2018
100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności

100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności to tytuł głośnej książki poświęconej jednemu z ważniejszych trendów obserwowanych we współczesnym świecie – zwiększaniu się oczekiwanego trwania życia. Z inicjatywy Prezesa mBanku, Cezarego Stypułkowskiego i nakładem Wydawnictwa Kurhaus na przełomie 2017 i 2018 r. ukazała się w Polsce.

Dwoje brytyjskich naukowców z London Business School, Lynda Gratton - profesor zarządzania i Andrew Scott - profesor ekonomii, przekonują, że model trzyetapowego życia zawodowego (edukacji, pracy i emerytury), do którego jesteśmy od pokoleń przyzwyczajeni, odchodzi do lamusa, w miarę jak rośnie średnia oczekiwana długość życia człowieka.

Autorzy w przystępny i ciekawy sposób opisują najnowsze dane demograficzne (co drugie dziecko, które dziś rodzi się na Zachodzie ma szansę dożyć setki!), ale przede wszystkim zwracają uwagę na to, że przy takiej długości życia nie da się utrzymać ani emerytalnych systemów redystrybutywnych, ani modelu życia jaki znamy. Pisząc o modelu, mają na myśli klasyczny model trzyetapowy: nauka - praca - emerytura.

Lynda Gratton i Andrew Scott twierdzą, że w związku z obserwowanym trendem nasze życie ulega gruntownemu przeobrażeniu. Kolejne jego etapy przestają być związane z wiekiem chronologicznym. Coraz częściej w różnych okresach życia studiujemy, zmieniamy profil zawodowy i zupełnie inaczej niż kiedyś budujemy kariery. Autorzy twierdzą, że wkrótce pojawią się nowe etapy życia: etap niezależnego wytwórcy, czy etap kariery portfelowej (który zaczął już w literaturze przedmiotu pojawiać się jako etap kariery portfoliowej). Być może obok tradycyjnego podziału na dzieci, nastolatki, dorosłych i emerytów wyłonią się nowe grupy wieku.

Autorzy przekonują, że wzrost oczekiwanej długości życia to nie tylko wyzwanie stające przed człowiekiem, lecz także próba dla rządów i sprawdzian dla biznesu. Czy biznes na Zachodzie się już do tego przygotowuje? A w Polsce?

LYNDA GRATTON. Profesor zarządzania w London Business School, gdzie kieruje programem Human Resources Strategy, doradca i założycielka Hot Spots Movement. Jest członkiem Światowego Forum Ekonomicznego. W światowym rankingu Business Thinkers 50. zajmuje miejsce w pierwszej piętnastce. W 2015 roku została uhonorowana tytułem najlepszego wykładowcy w London Business School. Autorka kilku książek, m.in. The Key oraz The Shift.

ANDREW SCOTT. Profesor ekonomii w London Business School, pracownik naukowy All Souls College na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz Ośrodka Badań Polityki Gospodarczej (CEPR). Wcześniej wykładał na Uniwersytecie Harvarda i w London School of Economics. Doradca rządów i banków centralnych wielu krajów. Specjalizuje się w makroekonomii. Współautor podręcznika Macroeconomics: Understanding the Global Economy.

REKOMENDACJA:

Świadomość, że czeka nas długie życie, powinna mobilizować do myślenia o tym w kategoriach możliwości i wyzwań. Książka 100-letnie życie gwałtownie uświadomiła mi zupełnie inną perspektywę życia człowieka, jaka rysuje się w nadchodzących latach. Po jej przeczytaniu uznałem, że powinna ukazać się na polskim rynku, a pracownicy mBanku powinni ją dostać. Tak też się stało. Książkę  wydało z naszej inicjatywy Wydawnictwo Kurhaus, a mBank jest jej sponsorem. Wszyscy etatowi pracownicy Grupy mBanku znaleźli ją na swoim biurku.

Cezary Stypułkowski, Prezes Zarządu mBank S.A.

 

BIZNES HORYZONTY. Seria prezentująca światowej klasy biznesową literaturę faktu, która profesjonalnie, porywająco i ciekawie opisuje mechanizmy rządzące gospodarką.

 Biuro prasowe

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę