aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

13. w kraju ognisko ASF u świń wykryto w Lubelskiem

18 sierpnia 2016
13. w kraju ognisko ASF u świń wykryto w Lubelskiem
PAP / Artur Reszko

W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska w Lubelskiem stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To 13. ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce - poinformował PAP za-ca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

W gospodarstwie, w którym wykryto ASF, było 26 świń; zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Jak dodał Jażdżewski, zutylizowana została też pasza, ściółka, a sprzęt i urządzenia zdezynfekowane lub spalone.

Zgodnie z procedurami, wokół tego gospodarstwa wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami: strefa zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF oraz strefa zagrożenia – o promieniu 7 km. W gospodarstwach na terenie tych stref będą przeprowadzone kontrole i pobrane próbki do badań; zwierzęta nie mogą być, przez około miesiąc, wypuszczane z gospodarstw.

Ognisko ASF w gminie w Leśna Podlaska jest kolejnym w woj. lubelskim (w piątek Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu ogniska ASF w gminie Janów Podlaski).

To 13. ognisko tej choroby od początku występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, czyli od lutego 2014 roku. Od początku sierpnia niemal codziennie służby weterynaryjne informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Prawie wszystkie odnotowano w województwie podlaskim. Służby weterynaryjne i policja ustalają, co mogło być źródłem przeniesienia wirusa ASF do tych gospodarstw. Wszystko wskazuje, że zawinił człowiek.

Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) zaapelował w piątek do rolników, by zgłaszali do powiatowych lekarzy weterynarii lub lecznic dla zwierząt przypadki zakupu świń, które nie miały wymaganych świadectw zdrowia, na targowisku w gminie Sokoły (Podlaskie), w okresie od 11 lipca do 12 sierpnia. Jak podano w komunikacie, zgłoszenia i możliwość zbadania zakupionych tam świń mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się ASF.

GIW zaapelował też do rolników, by nie kupowali świń o niewiadomym pochodzeniu, zwłaszcza od pośredników i handlarzy oraz by w gospodarstwach wdrożyli zasady bioasekuracji. Szczególnie, by utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef GIW zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje tam większość powiatów) i rozciągnęła się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

(PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę