A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

215 mln euro dla gospodarstw wolnych od glifosatu

17 stycznia 2023
215 mln euro dla gospodarstw wolnych od glifosatu

Komisja Europejska zatwierdza francuski program pomocy w wysokości 215 mln euro dla gospodarstw wolnych od glifosatu, który ma pomóc francuskim rolnikom, którzy nie stosują tego kontrowersyjnego herbicydu i w związku z tym ponoszą wyższe koszty produkcji.

Po uzyskaniu zielonego światła od organu wykonawczego UE, francuskie gospodarstwa rolne, które nie stosują już glifosatu, nadal będą mogły otrzymać pomoc państwa w 2023 r. w ramach francuskiego planu wyjścia z glifosatu.

Program pomocy został zatwierdzony przez Brukselę we wtorek (10 stycznia) w ramach tymczasowych ram kryzysowych dotyczących środków pomocy państwa , przyjętych w marcu 2022 r., co doprowadziło do złagodzenia – skądinąd dość surowych – unijnych przepisów antymonopolowych w celu wzmocnienia gospodarki w następstwie Inwazja Rosji na Ukrainę.

Francuski program pomocowy, przedstawiony przez rząd w grudniu 2020 r. i wprowadzony w ustawie budżetowej na 2021 r., przyznaje roczną ulgę podatkową w wysokości 2500 euro dla każdego gospodarstwa, które nie stosuje glifosatu.

Podobnie jak ulgi podatkowe dla gospodarstw posiadających certyfikat „Wysokiej Wartości Środowiskowej” (HVE) czy „Rolnictwo ekologiczne” (AB), celem programu jest zrekompensowanie kosztów wycofywania środków ochrony roślin.

W 2021 r. rząd powiedział, że dzięki nowej ulgi podatkowej chce „pomóc rolnikom, którzy są w pełni zaangażowani w agroekologiczną transformację swoich systemów produkcji. Ta prosta i łatwo dostępna ulga podatkowa jest dodatkiem do ulg podatkowych przyznawanych na rolnictwo ekologiczne i certyfikację HVE, chociaż nie można się o nią ubiegać razem z nimi”.

Ta ulga podatkowa skierowana jest do gospodarstw znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji w wyniku niestosowania glifosatu, tj. prowadzących uprawy trwałe, posiadające grunty orne, a także gospodarstwa hodowlane, które uprawiają ten rodzaj roślin.

Komisja ze swojej strony stwierdziła w oświadczeniu, że program był „niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zakłóceniom gospodarczym w państwie członkowskim”, podkreślając również, że jej zatwierdzenie było „zgodne z warunkami określonymi w tymczasowym Ramy Kryzysowe”.

Komisja, z którą skontaktował się EURACTIV, wyjaśniła, że ramy pomocy państwa zostały uelastycznione od 2020 r., najpierw ze względu na ówczesny kryzys COVID, a teraz wojnę na Ukrainie, aby dać państwom członkowskim swobodę wspierania ich przedsiębiorstw.

Francuski plan wyjścia z glifosatu zostanie zatem przedłużony co najmniej do 31 grudnia 2023 r., ponieważ Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu o rok autoryzacji herbicydu , która miała wygasnąć z końcem 2022 r.

Jeśli chodzi o przyszłe stosowanie glifosatu, oczekuje się, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przedstawi naukową ocenę sytuacji w lipcu 2023 r.

Prezydent Emmanuel Macron obiecał w 2017 r., że zakaże glifosatu we Francji „najpóźniej w ciągu trzech lat”, zanim ostatecznie się wycofał.

źródło: euroactive UE


POWIĄZANE

Odpuśćmy już z tym rodzicielstwem na pełen etat. Napisać, że rodzicielstwo to ci...

Stanowisko Suwerennej Polski dotyczące przedłużenia do czerwca 2024 roku zakazu ...

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę