aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

23 września-Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE

24 września 2021
23 września-Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE

Parlament Europejski, Rada i Komisja podpisały wspólną deklarację, zgodnie z którą dzień 23 września uznano za Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE. Inicjatywa ta wynika z Planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej przyjętego przez Komisję 25 marca br., w którym zapowiedziano ogłoszenie takiego dnia w celu podniesienia poziomu świadomości na temat produkcji ekologicznej.

Europejski Zielony Ład, strategia Od pola do stołu oraz Strategia na rzecz bioróżnorodności, a także Plan Działań na Rzecz Rozwoju Produkcji Ekologicznej KE to dokumenty, które mają wspólny cel, jakim jest rozwój sektora rolnictwa ekologicznego.

Rozwój produkcji ekologicznej - priorytetem MRiRW
Przygotowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2021-2027, obejmuje wsparcie i działania nakierowane na rozwój rolnictwa ekologicznego we wszystkich obszarach łańcucha żywności, począwszy od produkcji pierwotnej do oddziaływania na popyt. Obecnie odnotowuje się zauważalny wzrost produkcji i wydajności, a także wzrost liczby podmiotów przygotowujących produkty ekologiczne.

Produkcja ekologiczna – szansą na rozwój
Produkcja ekologiczna jest szansą dla polskich gospodarstw do zaistnienia na rynku żywności wysokiej jakości, na którą jest coraz większy popyt ze strony świadomych konsumentów - tych dla których środowisko i dobrostan zwierząt nie są obojętne. Rozpoznawalność logo produkcji ekologicznej w Polsce wynosi 70 proc. podczas, gdy średnia dla UE do 56 proc. Świadczy to o świadomości Polaków, którzy wiedzą czym charakteryzuje się żywność ekologiczna.

Produkcja ekologiczna to szansa na przejście z konkurencji ilościowej na jakościową. Rolnicy ekologiczni mają do wykorzystania coraz więcej kanałów dystrybucji, zarówno w ramach RHD jak i przez specjalnie uruchomioną platformę polskiebazarek.pl.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do konwersji gospodarstw rolnych na ekologiczny system produkcji.

źródło:MRiRW


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę