Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

23 września-Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE

24 września 2021
23 września-Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE

Parlament Europejski, Rada i Komisja podpisały wspólną deklarację, zgodnie z którą dzień 23 września uznano za Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE. Inicjatywa ta wynika z Planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej przyjętego przez Komisję 25 marca br., w którym zapowiedziano ogłoszenie takiego dnia w celu podniesienia poziomu świadomości na temat produkcji ekologicznej.

Europejski Zielony Ład, strategia Od pola do stołu oraz Strategia na rzecz bioróżnorodności, a także Plan Działań na Rzecz Rozwoju Produkcji Ekologicznej KE to dokumenty, które mają wspólny cel, jakim jest rozwój sektora rolnictwa ekologicznego.

Rozwój produkcji ekologicznej - priorytetem MRiRW
Przygotowany Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego na lata 2021-2027, obejmuje wsparcie i działania nakierowane na rozwój rolnictwa ekologicznego we wszystkich obszarach łańcucha żywności, począwszy od produkcji pierwotnej do oddziaływania na popyt. Obecnie odnotowuje się zauważalny wzrost produkcji i wydajności, a także wzrost liczby podmiotów przygotowujących produkty ekologiczne.

Produkcja ekologiczna – szansą na rozwój
Produkcja ekologiczna jest szansą dla polskich gospodarstw do zaistnienia na rynku żywności wysokiej jakości, na którą jest coraz większy popyt ze strony świadomych konsumentów - tych dla których środowisko i dobrostan zwierząt nie są obojętne. Rozpoznawalność logo produkcji ekologicznej w Polsce wynosi 70 proc. podczas, gdy średnia dla UE do 56 proc. Świadczy to o świadomości Polaków, którzy wiedzą czym charakteryzuje się żywność ekologiczna.

Produkcja ekologiczna to szansa na przejście z konkurencji ilościowej na jakościową. Rolnicy ekologiczni mają do wykorzystania coraz więcej kanałów dystrybucji, zarówno w ramach RHD jak i przez specjalnie uruchomioną platformę polskiebazarek.pl.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do konwersji gospodarstw rolnych na ekologiczny system produkcji.

źródło:MRiRW


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę