Agrolok_10818

330 ton żywności dla niedożywionej ludności w Sudanie

21 maja 2018
330 ton żywności dla niedożywionej ludności w Sudanie

330 ton żywności trafi do ok. 47 tys. niedożywionych matek karmiących, kobiet w ciąży i dzieci w Sudanie dzięki staraniom Polskiej Misji Medycznej i finansom polskiego rządu – poinformowała Paulina Bandura z biura prasowego Polskiej Misji Medycznej.

"Pierwsza żywność trafi do potrzebujących w najbliższych tygodniach" – powiedziała w piątek PAP Bandura i dodała: "To pierwszy projekt o tak wielkiej skali pomocy żywnościowej polskiej organizacji humanitarnej, w tym ogarniętym wojna domową kraju".

Środki finansowe na pomoc przeznaczył Departament Pomocy Humanitarnej KPRM.

W ramach projektu ok. 47 tys. kobiet w ciąży, i karmiących piersią, oraz dzieci do lat pięciu, najbardziej zagrożonych głodem, otrzyma stabilną pomoc żywnościową. Dostarczona do beneficjentów żywność – fasola, ryż, olej i ziarna sorgo na siew, pozwoli im bezpieczne przetrwać letnie miesiące czekania na plony.

Polska Misja Medyczna 330 ton żywności zakupi w Sudanie. Pomoc otrzymają kobiety i dzieci w okręgach Mundri Wschodnie, Mundri Zachodnie i Mvolo stanu Western Equatoria.

Projekt ma zapobiec chorobom wynikającym z niedożywienia wśród dzieci i kobiet w ciąży, które uszkadzają lub spowalniają rozwój centralnego układu nerwowego i hormonalnego, odpowiadających za prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, noworodków oraz ciąży. Celem projektu jest też pomoc rodzinom beneficjentów w odzyskaniu stabilności ekonomicznej.

W Sudanie Południowym – czytamy w komunikacie przesłanym mediom – wojna domowa oraz susze zrujnowały uprawy zbóż w 2017. Stan Western Equatoria został poważnie dotknięty klęską suszy oraz konsekwencjami przesiedleń ludności, spowodowanymi starciami zbrojnymi. Tysiące ludzi przemieściło się do Western Equatoria w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia na czas zakończenia konfliktu militarnego.

Mimo, że sytuacja normuje się i większość obszaru Sudanu Południowego podwyższyła stopień bezpieczeństwa, to przesiedlone rodziny nie wracają do swoich miejsc zamieszkania. Wynika to z zaistniałej sytuacji pokonfliktowej – ich domy są spalone i zrównane z ziemią, skromne zapasy żywności i ziaren na siew rozkradzione, a na pomoc lokalnej administracji nie można liczyć.

Zwiększyła się liczba odnotowanych przypadków niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia, dzieci w wieku szkolnym, a także kobiet ciężarnych i matek karmiących.

Ostatni wskaźnik IPC (Integrated Food Security Phase Clasification) z listopada 2017 r. stwierdzał, że jeden ze stanów - "Western Equatoria, a w szczególności niektóre z jej okręgów, stają w obliczu poziomu kryzysu (IPC Faza 3) i stanu nadzwyczajnego (IPC Faza 4) ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, napędzanego w dużej mierze przez zbrojny konflikt i suszę, które miały poważny wpływ na działalność rolniczą.

Partnerem projektu Polskiej Misji Medycznej jest amerykańska organizacja pozarządowa Food For The Hungry.

 

Beata Kołodziej (PAP)


POWIĄZANE

Sytuacja w rolnictwie będzie głównym tematem ogólnopolskiej konwencji Prawa i Sp...

Inhibitory nitryfikacji pozwolą działać zgodnie z nowymi regulacjami i utrzymać ...

Posłowie PO zapowiedzieli w poniedziałek złożenie wniosku do NIK o kontrolę "pro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę