330 ton żywności dla niedożywionej ludności w Sudanie

21 maja 2018
330 ton żywności dla niedożywionej ludności w Sudanie

330 ton żywności trafi do ok. 47 tys. niedożywionych matek karmiących, kobiet w ciąży i dzieci w Sudanie dzięki staraniom Polskiej Misji Medycznej i finansom polskiego rządu – poinformowała Paulina Bandura z biura prasowego Polskiej Misji Medycznej.

"Pierwsza żywność trafi do potrzebujących w najbliższych tygodniach" – powiedziała w piątek PAP Bandura i dodała: "To pierwszy projekt o tak wielkiej skali pomocy żywnościowej polskiej organizacji humanitarnej, w tym ogarniętym wojna domową kraju".

Środki finansowe na pomoc przeznaczył Departament Pomocy Humanitarnej KPRM.

W ramach projektu ok. 47 tys. kobiet w ciąży, i karmiących piersią, oraz dzieci do lat pięciu, najbardziej zagrożonych głodem, otrzyma stabilną pomoc żywnościową. Dostarczona do beneficjentów żywność – fasola, ryż, olej i ziarna sorgo na siew, pozwoli im bezpieczne przetrwać letnie miesiące czekania na plony.

Polska Misja Medyczna 330 ton żywności zakupi w Sudanie. Pomoc otrzymają kobiety i dzieci w okręgach Mundri Wschodnie, Mundri Zachodnie i Mvolo stanu Western Equatoria.

Projekt ma zapobiec chorobom wynikającym z niedożywienia wśród dzieci i kobiet w ciąży, które uszkadzają lub spowalniają rozwój centralnego układu nerwowego i hormonalnego, odpowiadających za prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, noworodków oraz ciąży. Celem projektu jest też pomoc rodzinom beneficjentów w odzyskaniu stabilności ekonomicznej.

W Sudanie Południowym – czytamy w komunikacie przesłanym mediom – wojna domowa oraz susze zrujnowały uprawy zbóż w 2017. Stan Western Equatoria został poważnie dotknięty klęską suszy oraz konsekwencjami przesiedleń ludności, spowodowanymi starciami zbrojnymi. Tysiące ludzi przemieściło się do Western Equatoria w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia na czas zakończenia konfliktu militarnego.

Mimo, że sytuacja normuje się i większość obszaru Sudanu Południowego podwyższyła stopień bezpieczeństwa, to przesiedlone rodziny nie wracają do swoich miejsc zamieszkania. Wynika to z zaistniałej sytuacji pokonfliktowej – ich domy są spalone i zrównane z ziemią, skromne zapasy żywności i ziaren na siew rozkradzione, a na pomoc lokalnej administracji nie można liczyć.

Zwiększyła się liczba odnotowanych przypadków niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia, dzieci w wieku szkolnym, a także kobiet ciężarnych i matek karmiących.

Ostatni wskaźnik IPC (Integrated Food Security Phase Clasification) z listopada 2017 r. stwierdzał, że jeden ze stanów - "Western Equatoria, a w szczególności niektóre z jej okręgów, stają w obliczu poziomu kryzysu (IPC Faza 3) i stanu nadzwyczajnego (IPC Faza 4) ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, napędzanego w dużej mierze przez zbrojny konflikt i suszę, które miały poważny wpływ na działalność rolniczą.

Partnerem projektu Polskiej Misji Medycznej jest amerykańska organizacja pozarządowa Food For The Hungry.

 

Beata Kołodziej (PAP)


POWIĄZANE

Od stycznia do kwietnia 2020 roku wolumen unijnego eksportu jaj i przetworów był...

Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę