aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

35 500 bezpłatnych biletów DiscoverEU dla młodzieży

17 kwietnia 2024
35 500 bezpłatnych biletów DiscoverEU dla młodzieży

 

Od tego lata tysiące młodych ludzi ponownie będzie mogło bezpłatnie podróżować po Europie pociągiem dzięki najnowszemu zaproszeniu do składania wniosków w ramach programu DiscoverEU. Dziś o godzinie 12:00 czasu środkowoeuropejskiego, podczas pełnego wydarzeń Europejskiego Tygodnia Młodzieży , Komisja uruchomiła najnowszą rundę składania wniosków w ramach DiscoverEU. Zakończy się we wtorek 30 kwietnia o godzinie 12:00 CET.

W sumie dostępnych jest 35 500 karnetów. Aby je otrzymać, młodzi ludzie urodzeni między 1 lipca 2005 r. a 30 czerwca 2006 r. mogą rozwiązać quiz zawierający pięć pytań na temat UE i jedno pytanie dodatkowe na Europejskim Portalu Młodzieżowym . Wybrani kandydaci otrzymają bezpłatny bilet kolejowy na podróż po Europie na maksymalnie 30 dni w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 września 2025 r.

W konkursie mogą brać udział kandydaci z Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych z programem Erasmus+ , w tym Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Posiadacze biletów mogą planować własne trasy lub wzorować się na istniejących. Mogą na przykład odkryć uruchomioną w zeszłym roku trasę skupiającą się na miastach i miejscach czyniących Unię Europejską „piękną, zrównoważoną i włączającą” zgodnie z zasadami Nowego Europejskiego Bauhausu .

Uczestnicy mogą również skorzystać ze Szlaku Kultury DiscoverEU – inicjatywy Europejskiego Roku Młodzieży 2022, która łączy różne kierunki kulturalne, w tym architekturę, muzykę, sztuki piękne, teatr, modę i wzornictwo. Uczestnicy mogą odwiedzić  Europejskie Stolice Kultury znajdujące się na  Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ,   miejsca posiadające Znak Dziedzictwa Europejskiego lub miejsca posiadające certyfikat Access City Award  , czyli miasta, które zrobiły wszystko, aby stać się bardziej dostępne dla wszystkich.

DiscoverEU to znacznie więcej niż tylko bilet. Uczestnicy otrzymają także kartę rabatową uprawniającą do ponad 40 000 zniżek na transport publiczny, kulturę, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi w kwalifikujących się krajach. Ponadto Agencje Narodowe programu Erasmus+ organizują spotkania informacyjne przed wyjazdem, a agencje narodowe we wszystkich krajach uczestniczących w programie Erasmus+ przygotowują spotkania DiscoverEU , czyli programy edukacyjne trwające od jednego do trzech dni.

Włączenie społeczne jest najwyższym priorytetem programu Erasmus+, dlatego uczestnicy niepełnosprawni lub mający problemy zdrowotne otrzymują wsparcie podczas podróży. Od października 2022 r. agencje narodowe programu Erasmus+ wdrażają akcję włączającą DiscoverEU , umożliwiającą organizacjom pracującym z młodymi ludźmi o mniejszych szansach ubieganie się o grant. Akcja ta zapewnia uczestnikom dodatkowe wsparcie w postaci dodatkowego finansowania i możliwości podróżowania z osobami towarzyszącymi. Od pierwszego naboru w październiku 2022 r. agencje narodowe programu Erasmus+ nagrodziły ponad 250 projektów, a w tym roku odbywają się dwa nabory w ramach Akcji Włączającej.

Chociaż DiscoverEU zachęca do podróżowania koleją w sposób zrównoważony, dostępne są specjalne rozwiązania dla młodych ludzi z regionów najbardziej oddalonych, okręgów i terytoriów zamorskich, obszarów oddalonych i wysp.

Tło

Komisja uruchomiła DiscoverEU w czerwcu 2018 r. w następstwie działań przygotowawczych Parlamentu Europejskiego. Jest zintegrowany z programem Erasmus+ 2021-2027 .

Od 2018 r. ponad 1 milion kandydatów złożyło wnioski o 284 000 dostępnych biletów. Z najnowszego badania ankietowego przeprowadzonego po podróży wynika, że 72% kandydatów zadeklarowało, że po raz pierwszy wyjeżdża pociągiem poza kraj zamieszkania. Dla wielu była to także pierwsza podróż bez rodziców lub towarzyszących im osób dorosłych, a większość wskazała na zwiększone poczucie niezależności. Ponad dwie trzecie stwierdziło, że bez DiscoverEU nie byłoby w stanie sfinansować swojego biletu podróżnego.

Doświadczenie DiscoverEU umożliwiło młodym ludziom lepsze zrozumienie innych kultur i historii Europy oraz poprawiło ich znajomość języków obcych. Uczestnicy mogą zostać Ambasadorami DiscoverEU, którzy będą wspierać tę inicjatywę. Oficjalna grupa DiscoverEU liczy ponad 96 000 członków, gdzie młodzi podróżnicy mogą kontaktować się ze sobą, aby dzielić się doświadczeniami i wskazówkami.

Aby złożyć wniosek, kwalifikujący się kandydaci muszą wypełnić quiz wielokrotnego wyboru dotyczący wiedzy ogólnej na temat Unii Europejskiej i innych inicjatyw UE skierowanych do młodych ludzi. Komisja dokona rankingu wnioskodawców na podstawie ich odpowiedzi. Komisja zaoferuje wnioskodawcom bilety podróżne po zajęciu przez nich miejsca w rankingu do wysokości limitu dostępnych biletów.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: KE


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę