54 przypadek ASF w Polsce, konieczne rygorystyczne przestrzeganie przepisów

20 lipca 2017
54 przypadek ASF w Polsce, konieczne rygorystyczne przestrzeganie przepisów

Pięćdziesiąte czwarte ognisko ASF w Polsce stwierdzono w gminie Kąkolewnica Wschodnia (woj. lubelskie). Jest to już 31 ognisko u świń w tym roku. Według ekspertów konieczne jest przestrzeganie nowych zaostrzonych przepisów dot. bioasekuracji.

W środę w ministerstwie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Jak informuje resort rolnictwa, podczas spotkania omówiono aktualny stan rozprzestrzeniania się tej choroby. Spotkanie prowadził minister Krzysztof Jurgiel, który przypomniał, że od 15 lipca obowiązuje nowy program bioasekuracji.

Podkreślił, że zaostrzenie przepisów było koniecznie dla skuteczniejszego zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących świnie przed przedostaniem się wirusa. M.in. hodowle będą musiały być ogrodzone, świnie oddzielone od innych zwierząt, systematycznie przeprowadzana dezynfekcja pomieszczeń, a w chlewniach ma obowiązywać ubranie ochronne. Będzie kontynuowany odstrzał dzików.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w środę o stwierdzeniu pięćdziesiątego czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, znajduje się ona w województwie lubelskim, gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym zagrożenia.

W tym roku choroba ASF wybuchła od nowa (pierwsze ognisko wykryto w połowie lutego 2014 r.). Jest to już trzydzieste pierwsze ognisko w tym roku, pierwszy taki przypadek stwierdzono pod koniec kwietnia br. Na ogół ogniska choroby dotykały małych hodowli, tym razem w gospodarstwie znajdowały się 32 świnie. Natomiast w największym ognisku było ponad 1,1 tys. tuczników.

Główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk poinformował, że w okresie czerwiec - lipiec br. ogniska ASF wystąpiły także w gospodarstwach na terenie Estonii, Litwy i Łotwy.

W Estonii były to 2 gospodarstwa, a w każdym z nich było ponad 3 tys. świń. Na Litwie wystąpiło 9 ognisk. Ostatnie z nich potwierdzono 12 lipca br. było w nim ponad 23 tys. świń. Na Łotwie potwierdzono wystąpienie 2 ognisk. Ostatnie ognisko potwierdzono 14 lipca br. było w nim ponad 6 tys. świń.

ASF wykryto także w Czechach, na razie chorobę wykryto u dzików, oficjalnie potwierdzono 51 przypadków ASF, wszystkie stwierdzono w regionie Zlin, ok. 90 km od granicy z Polską. Na razie nie wiadomo w jaki sposób ta choroba zawędrowała do Czech.

Problemy związane ze zwalczeniem afrykańskiego pomoru świń były także tematem ostatniego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis poinformował o sezonowym nasileniu się ognisk ASF na Litwie, Łotwie i w Polsce.

Komisarz zaapelował o podjęcie niezbędnych działań, w tym ograniczenie udziału czynnika ludzkiego w przenoszeniu choroby. Ważne jest też odpowiednie zarządzanie liczebnością dzików. Aktywność w zakresie zwalczania wirusa należy do państw członkowskich, przy wsparciu Komisji.

KE poinformowała, że na zwalczania ASF wydatkowała już 36,2 mln euro.

Polska przedstawiła kompleksowy program działań podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby. A także zaapelowała do KE m.in. o współpracę wszystkich stron i zabezpieczenie wsparcia finansowego i technicznego niezbędnego do zwalczania ASF, kładąc nacisk na działania trans graniczne.

(PAP)


POWIĄZANE

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił w czwartek wniosek o odrzucenie informacji ...

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za zwiększeniem o 20 mln zł...

Uruchomimy program poprawy żyzności gleb; na początek przewiduję w tym programie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę