aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

61% uchodźców z Ukrainy nadal nie podjęło pracy.

22 listopada 2022
61% uchodźców z Ukrainy nadal nie podjęło pracy.

Ponad połowa (61%) uchodźców z Ukrainy nadal pozostaje bez pracy, wskazując jako główne powody brak znajomości języka polskiego oraz brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami. Podczas poszukiwań nowego pracodawcy najczęściej zwracają uwagę na atrakcyjne wynagrodzenie, bliską lokalizację firmy względem miejsca zamieszkania oraz czy stanowisko odpowiada ich kwalifikacjom. Takie wnioski płyną z jeszcze nieopublikowanego raportu przeprowadzonego w ramach programu „Wygraj Rozwój” Fundacji Totalizatora Sportowego i Manpower.

Z nieopublikowanego jeszcze badania Manpower i Fundacji Totalizatora Sportowego, wynika między innymi, że 61% uchodźców z Ukrainy wciąż pozostaje bez pracy. Ankietowani zostali poproszeni o określenie kilku głównych powodów trudności w znalezieniu pracy. Jak wynika z analizy, uchodźcy wskazali na brak znajomości języka polskiego (54%), brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami (38%), a także brak ofert uwzględniających pracę na niepełny etat (31%).

– Pracodawcy w Polsce są otwarci na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy. Udogodnienia, jakie zostały wprowadzone po to, by takie osoby mogły łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu to głównie kursy języka polskiego oraz wsparcie w zaklimatyzowaniu się w Polsce, wiele firm oferuje także wsparcie materialne i pomoc w znalezieniu mieszkania. Warto jednak, by organizacje w większym stopniu otworzyły się na zatrudnienie pracowników w niepełnym wymiarze. To idealne rozwiązanie na przykład dla osób wychowujących dzieci czy takich, które ze względu na inne zobowiązania nie mogą podjąć pracy na pełen etat. Wiele kobiet, które po wybuchu wojny przyjechały do Polski, poszukując pracy już na początkowym etapie rekrutacji sygnalizowały konieczność połączenia opieki nad dziećmi z chęcią zatrudnienia, ale utrudnieniem w podjęciu pracy w wymiarze pełnego etatu lub systemie zmianowym są godziny pracy przedszkola czy szkoły. Wyzwaniami jakie mogą się pojawić z perspektywy firmy są między innymi konieczność zatrudnienia większej liczby osób dla zaspokojenia potrzeb organizacji oraz kwestie związane z zarządzaniem, organizacją czasu pracy, podziałem obowiązków, a co za tym idzie zwiększona ilość formalności – mówi Joanna Nowińska, koordynator projektu „Wygraj Rozwój” z ramienia ManpowerGroup Polska.

4 na 10 osób biorących udział w badaniu to osoby zatrudnione już w Polsce. 78% z nich podjęło jakąkolwiek pracę, ale planuję znaleźć dla siebie lepszą posadę, 50% pracuje w innym zawodzie poniżej kompetencji, 13% jest zadowolonych z aktualnie piastowanego stanowiska, a 11% pracuję w zawodzie, ale na niższym stanowisku. Ankietowani zostali poproszeni o wskazanie ważnych z ich perspektywy aspektów w przypadku poszukiwania nowego miejsca pracy. Wyniki analizy pokazują, że zwracają oni uwagę na atrakcyjne wynagrodzenie (75%), bliskość organizacji względem miejsca zamieszania (57%), a także na to, by stanowisko odpowiadało ich kwalifikacjom i zawodowi (57%). Istotne są również pozytywne opinie na temat pracy w danej firmie (43%).

W badaniu w ramach projektu „Wygraj rozwój” wzięło udział 758 respondentów. Program ma na celu długofalowe wsparcie i aktywizację zawodowo-społeczną uchodźców z Ukrainy w Polsce. Część uczestników, głównie kobiet, jest już w trakcie darmowych szkoleń specjalizacyjnych oraz językowych, dzięki którym rozpoczną pracę w kraju, a pracodawcy, poza realną pomocą, zyskają w pełni wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem w wielu branżach takich jak m.in. produkcja, logistyka wewnętrzna, HR, administracja, sprzedaż oraz finanse i księgowość. Zarówno uchodźcy, jak i pracodawcy mogą wciąż bezpłatnie zgłaszać do programu.

autor: Monika Majewska, źródło: ManpowerGroup Polska


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę