Adama_Spyrale_1-31.05.21

7 czerwca - Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

8 czerwca 2021
7 czerwca - Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

Już po raz trzeci - 7 czerwca - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, który został ustanowiony w 2018 roku na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.


Grafika promujący obchody 7 czerwca 2021 Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności. Grafika jest podzielona na trzy poziomy - pierwszy od góry na którym znajdują się logotypy: Food Agriculture Organization of the United Nations, World Health Organization, Sustainable Development Goals, 7 czerwca Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Drugi poziom - hasło: Bezpieczna żywność dziś dla zdrowszego jutra. Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie. Grafika przedstawiająca symboli kuli ziemskiej składająca się z dłoni i serca. Kula ziemska otoczona jest z prawej strony kolorowymi kropkami, na górze jest listek.
Trzeci poziom - napis: #WorldFoodSafetyDay, adresy stron: www.fao.org/world-food-safety-day, www.who.int/world-food-safety-day

 

Powracającym mottem wydarzenia jest „Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie”. Jego celem jest podkreślenie odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w łańcuchu dostaw żywności: producentów, przetwórców, przewoźników, dystrybutorów, detalistów, kucharzy, a także konsumentów. W każdym punkcie tego łańcucha występują zagrożenia, które mogą spowodować zanieczyszczenie żywności (fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne), a wszyscy zaangażowani są odpowiedzialni za jej bezpieczeństwo na różnych etapach.

Ponownie ze względu na panująca pandemię, aby chronić zdrowie wszystkich, zdecydowano się na świętowanie za pośrednictwem Internetu i przy wykorzystaniu serwisów społecznościowych. Dlatego zachęcamy do wysłuchania dyskusji - organizowanej dziś przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Światową Organizację Zdrowia i Sekretariat Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO - poświęconej roli nauki w zachowaniu bezpieczeństwa żywności w teraźniejszości - ale i w przyszłości.

Zaproszeni goście będą rozmawiać o znaczeniu tegorocznego hasła przewodniego Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności: „Bezpieczna żywność dziś dla zdrowego jutra”. Wydarzenie odbywać się będzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język francuski, hiszpański, rosyjski, chiński i arabski. Eksperci odpowiedzą na pytania uczestników.

Rejestracji udziału w dyskusji można dokonać za pośrednictwem formularza. Wydarzenie online dostępne będzie na stronie FAO. Zachęcamy do udziału jak i wysłuchania dyskusji, ale przede wszystkim do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2021.

Bezpieczeństwo żywności leży w naszym wspólnym interesie!

 

 

IJHARS


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę