Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

72. Posiedzenie izb rolniczych państw V4

26 czerwca 2019
72. Posiedzenie izb rolniczych państw V4

W dniach 18-19 czerwca 2019 r. w miejscowości Modra na Słowacji odbyło się 72. posiedzenie Izb Rolniczych Państw Grupy Wyszehradzkiej. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział w posiedzeniu wziął Robert Nowak - Członek Zarządu KRIR. Podczas posiedzenia dyskutowano m.in. na temat aktualnej sytuacji na rynku rolno-spożywczym, w szczególności rynku jabłek, reformy WPR po 2020 r. oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego i Prezydencji COPA-COGECA.

Przedstawiciele Izb Rolniczych Grupy Wyszehradzkiej omówili aktualną sytuację na rynku rolno-spożywczym. Zgodzili się, że długoterminowe problemy z opadami wpłyną negatywnie na nadchodzące zbiory produkcji rolnej. Uczestnicy jasno wyrazili potrzeby stworzenia silnej i stabilnej WPR, która będzie w stanie zapewnić wsparcie rolnikom na obszarach często występujących zmian klimatycznych. Systemy wsparcia powinny być zintegrowane z narzędziem wsparcia w ramach jednego z filarów. Ocenili także współpracę w grupach roboczych utworzonych w ramach V4. Grupy robocze zajmują się problemami na rynku jabłek i problemami afrykańskiego pomoru świń w krajach V4.


Głównym impulsem do obecnej reformy WPR jest jej uproszczenie. Przedstawiciele izb rolniczych złożyli jasne prośby o kształt kolejnej WPR. Sektor rolno-spożywczy potrzebuje silniejszej, sprawiedliwszej i prostszej WPR opartej na następujących zasadach:

  •     Sprawiedliwe i równe warunki dla rolników we wszystkich państwach członkowskich UE
  •     Utrzymanie silnego budżetu WPR
  •     Uproszczenie WPR
  •     Uczciwe funkcjonowanie łańcucha dostaw
  •     Zarządzanie ryzykiem / zapewnienie dochodów rolników
  •     Utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich UE


Przyszły budżet WPR powinien pozostać przynajmniej na obecnym poziomie, a krajowy poziom współfinansowania zwiększony do wyższego poziomu przyczyni się do zwiększenia zasobów dostępnych na rozwój rolnictwa i żywności. Przedstawiciele Izb Rolniczych V4 zalecają jednak zawężenie minimalnej i maksymalnej wartości stopy współfinansowania i umożliwienie państwom członkowskim określenia dokładnego procentu krajowego współfinansowania w tym zakresie.

Szczegółowe zasady określające stosowanie cappingu powinny wyraźnie pozostać w gestii dobrowolnych decyzji poszczególnych państw członkowskich. Przedstawiciele Izb Rolniczych V4 sugerują utrzymanie dobrowolnego wsparcia powiązanego z produkcją przynajmniej na obecnym poziomie, zważywszy na jego konieczność i uzasadnienie we wrażliwych sektorach, z możliwością jego zwiększenia w pewnych okolicznościach.

 

krir.pl


POWIĄZANE

W dniu 25.02.2021 r. przedstawiciele Oddziału Terenowego KOWR w Rzeszowie wzięli...

Doceniamy trud włożony w wypracowywanie projektu Planu Strategicznego dla Wspóln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę