dnikukurydzy_210818

75 rowerów dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków

19 września 2017
75 rowerów dla dzieci za kilometry przejechane przez Polaków

75 rowerów trafi do podopiecznych domów dziecka. To efekt akcji "Rower Pomaga", której celem było zachęcenie Polaków, by przesiedli się z samochodów na jednoślady i ograniczyli emisję CO2 - podali organizatorzy z bielskiej Fundacji Ekologicznej Arka.

"Za każde 30 tys. km przejechanych przez zarejestrowanych uczestników ogólnopolskiej akcji sponsorzy fundują rower, który trafi do dzieci z placówek opiekuńczych i świetlic środowiskowych” – powiedziała Anna Sobańska z Fundacji Arka.

Ekolodzy liczyli początkowo, że w tym roku uda się „uskładać” wspólnie 2 mln kilometrów. Wyniki przerosły ich oczekiwania. W poniedziałek na stronie akcji widniała liczba 2,25 mln km. Oznacza to, że do najmłodszych trafi 75 rowerów. W tegorocznej edycji wzięło już udział ponad 30 tys. osób z różnych zakątków Polski.

To jeszcze nie koniec, bo wkrótce odbędą się akcje m.in. w Katowicach, Włoszczowie i Cieszynie. „Do dzieci trafi kilkanaście kolejnych rowerów” – dodała Sobańska.

Akcja "Rower pomaga" łączy tematykę ekologiczną i społeczną. "Namawiamy Polaków, aby wpisywali przejechane na jednośladach kilometry na stronie www.rowerpomaga.pl. Od razu zobaczą dzięki kalkulatorowi, ile wyniosłaby emisja CO2, gdyby tę samą odległość pokonali samochodem. Mogą też wskazać placówkę, którą chcą obdarować rowerem" – powiedziała Sobańska.

Jej zdaniem, przejechanie 2,25 mln km rowerem ograniczyło emisję CO2 o blisko 570 ton. Wyjaśniła, że taki przelicznik stosuje Europejska Unia Cyklistów. Podana emisja zawiera nie tylko emisję CO2 przez samochód, ale też cały cykl jego produkcji oraz budowę dróg i infrastruktury, co również wywołuje emisję CO2.

Fundacja Arka organizuje rowerową akcję po raz trzeci. Ubiegłoroczna edycja spotkała się z dużym odzewem wśród Polaków. Wzięło w niej udział ponad 27 tys. osób, które przejechały łącznie ponad 1,2 mln km. Dzięki temu do domów dziecka i świetlic środowiskowych trafiło 60 rowerów, a ograniczenie emisji wyniosło 250 ton. W pierwszej edycji Polacy "wykręcili" ponad 120 tys. km, a dzieci otrzymały 24 rowery.

Fundacja Ekologiczna Arka istnieje od 2005 r. W działalności skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej w dziedzinie gospodarki odpadami i dbałości o klimat.

 

Marek Szafrański (PAP)


POWIĄZANE

Sejm znowelizował w piątek ustawę dot. wyboru operacji złożonych w drodze konkur...

Ponad 390 tys. zł zapłacił Skarb Państwa rolnikom na Podkarpaciu za szkody wyrzą...

Dnia 8 grudnia 2018 roku o godz. 12:00 w Katowicach z Placu Wolności rusza Marsz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę