aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

A co tam dzieje się ze zbożami na świecie

27 kwietnia 2023
A co tam dzieje się ze zbożami na świecie

Poniżej prezentujemy naajnowszy raport amerykaańskiej Zagranicznej Służby Rolniczej USDA (FAS), ktora dostarcza terminowe raporty na temat rynków zagranicznych za pośrednictwem bazy danych Global Agriculture Information Network (GAIN). Raporty GAIN są opracowywane przez globalną sieć wywiadu rynkowego FAS, która obejmuje oficerów służb zagranicznych FAS i lokalnie zaangażowany personel w ponad 90 zagranicznych biurach na całym świecie. Dostarczają informacji wywiadowczych, wglądu i analiz w prawie 200 krajach, dostarczając informacji na temat zagranicznych rynków rolnych, warunków upraw i dynamiki rolno-politycznej interesującej dla rolnictwa USA.

Rząd amerykański stworzył taki system nie tylko dla własnych potrzeb, ale przede wszystkim dla producentów ronych, importerów i eksporterow żywności w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, aby mieli oni orientację w światowych trendach produkcji rolnej i regulacjach prawnych w prarawie 200 krajach świata. Wszystko zostało stworzone po to, aby przedsiębiorcy ogrganiczali ryzyko prowadzonej działaności do minimum i nie działali po " omacku, na "chybił/trafił". Poniżej prezentujemy najnowszy raport, który został opublikowany 25 kwietnia 2023 i dotyczy nie tylko rynku zbóż.

Argentyna: Roczne zboża i pasze

Post szacuje, że produkcja pszenicy w Argentynie wzrośnie do 19,5 mln ton metrycznych (MMT) w roku gospodarczym (MY) 2023/24, co spowoduje eksport pszenicy na poziomie 13,7 mln ton (w tym mąkę pszenną jako ekwiwalent pszenicy). Jednak po dotkliwej suszy w MY 2022/23 potrzeba więcej opadów, aby uzupełnić profile wilgotności gleby przed czerwcowym oknem sadzenia. Prognozuje się, że eksport jęczmienia w MY 2023/24 wzrośnie o 13 procent do 2,6 mln ton przy wyższej produkcji, chociaż eksporterzy obawiają się, że Chiny mogą ponownie przenieść zakupy do Australii. Post prognozuje wzrost produkcji kukurydzy w MY 2023/24 o 54,0 MMT po powrocie do normalnej pogody. Eksport kukurydzy prognozowany jest na 38 mln ton. Oczekuje się również odbicia eksportu ryżu w MY 2023/24 w wyniku ożywienia produkcji.


Brazylia: Rośliny oleiste i produkty roczne

Post prognozuje, że brazylijscy producenci powiększą obszar uprawy soi do 45,2 mln hektarów (ha) w sezonie 2023/24, w porównaniu z szacowanymi 43,5 mln ha obsadzonymi w sezonie 2022/23. Post prognozuje produkcję soi 2023/24 na 159 milionów ton metrycznych (MMT), co oznacza wzrost z szacowanych zbiorów 152,5 MMT w tym sezonie. Ekspansja soi jest prognozowana na podstawie aktualnych warunków i trendów rynkowych - w tym silnego popytu, wysokich cen i korzystnego kursu walutowego. Oczekuje się, że wszystkie te warunki utrzymają się przez długi czas w sezonie 2023/24. Prognozuje się, że eksport soi pobije rekordy w tym i następnym sezonie na poziomie 95 mln ton, a następnie 98,1 mln ton. Przewiduje się, że obszar uprawy orzeszków ziemnych i produkcja wzrosną również z powodu tych samych czynników. Przewiduje się, że powierzchnia i produkcja nasion bawełny wzrosną w sezonie 2023/24 w oparciu o te same czynniki i wzrost światowego popytu.

 

Senegal: Roczne zboża i pasze

W regionie obejmującym Senegal, Gwineę, Burkina Faso i Mali prognozuje się, że obszar zbioru ryżu i produkcja w MY2023/24 wzrosną odpowiednio o 1,2 i 2 procent rok do roku. Wysoka produkcja w połączeniu z wyższymi niż zwykle szacowanymi zapasami przeniesionymi w Senegalu obniżyła regionalną prognozę importu na rok 2023/24 rok do roku. Tymczasem oczekuje się, że import na rok 2022/23 osiągnie poziom 3,88 mln ton, napędzany głównie wysoką konsumpcją spowodowaną wysokimi cenami względnymi innych zbóż. Ponadto potencjalne zakłócenia w łańcuchu dostaw i mniejsza podaż eksportowa z Indii zmusiły wielu handlowców do gromadzenia większych nadwyżek niż zwykle. Oczekuje się, że regionalna konsumpcja ryżu na rok 2023/24 spadnie nieznacznie, o pół procenta, ponieważ inne zboża ponownie staną się konkurencyjne cenowo.


Kanada: Kanada konsultuje się w sprawie proponowanych maksymalnych limitów pozostałości Clopyralidu

W dniu 18 kwietnia 2023 r. Agencja Regulacyjna ds. Pest Management (PMRA) Health Canada rozpoczęła konsultacje w sprawie proponowanych maksymalnych limitów pozostałości (MRL) dla klopyralidu. Proponowana zmiana przewiduje ustanowienie NDP na poziomie 0,1 ppm dla podgrupy upraw 13-07B (krzaki, w tym borówki, żurawina wysoka, porzeczki). Konsultacje będą otwarte przez 75 dni, a zainteresowane strony proszone są o zgłaszanie uwag do PMRA.


Kanada: Kanada prowadzi konsultacje w sprawie ram regulacyjnych dotyczących opakowań z tworzyw sztucznych

Rząd federalny rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie ram regulacyjnych w celu ustanowienia obowiązkowych wymagań dotyczących zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i etykietowania produktów z tworzyw sztucznych oraz w sprawie dokumentu technicznego, który określa wymagania dotyczące sprawozdawczości dla federalnego rejestru tworzyw sztucznych. Proponowane przyszłe środki miałyby wpływ na producentów żywności, a także dystrybutorów żywności, importerów i sprzedawców detalicznych. Okres komentowania kończy się 18 maja 2023 r.


Unia Europejska: Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności rozpoczyna ankietę wśród interesariuszy na temat mikroorganizmów wytwarzanych przez biotechnologię

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o opinię naukową na temat mikroorganizmów wytwarzanych przez nowe osiągnięcia w dziedzinie biotechnologii. W dniu 7 marca 2023 r. EFSA przeprowadził ankietę wśród interesariuszy, prosząc zainteresowane strony o udostępnienie informacji na temat mikroorganizmów wytwarzanych przez nowe osiągnięcia w biotechnologii, które są przeznaczone do żywności i pasz. EFSA rozważy dane zebrane w ramach ankiety, aby sformułować opinię na temat potencjalnych nowych zagrożeń i ryzyka, a także adekwatności obecnych wytycznych dotyczących oceny ryzyka. Termin odpowiedzi na ankietę upływa 30 kwietnia 2023 r.


Japonia: MAFF ogłasza kontyngenty taryfowe na produkty mleczne na JFY2023

3 kwietnia japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa ogłosiło wielkości kontyngentów taryfowych (TRQ) na produkty mleczne w japońskim roku podatkowym 2023 (od kwietnia do marca). W ogłoszeniu podano kontyngenty na ser naturalny do przetwórstwa, odtłuszczone mleko w proszku, mleko odparowane, masło i olej maślany oraz niektóre produkty serwatkowe. Wielkość kontyngentu na naturalny ser do przetwórstwa spadła o sześć procent od JFY2022.


Malezja: składniki do przetwarzania żywności

Malezyjski przemysł produkcji i przetwórstwa spożywczego jest ważnym elementem wzrostu gospodarczego kraju i odnotował znaczny rozwój i innowacje w zakresie produktów o przedłużonej trwałości w miarę wzrostu wymagań konsumentów. Sektor ten obejmuje kilka obiektów międzynarodowych korporacji, a także szereg operacji lokalnych firm. Główne wytwarzane produkty to napoje, owoce morza w puszkach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, wyroby cukiernicze, produkty mleczne, makarony i wyroby piekarnicze. Do największych perspektyw eksportu amerykańskich składników do przetwórstwa żywności na rynek malezyjski należą nabiał, mrożone ziemniaki, orzechy drzewne i przetworzone owoce.

Wietnam: Wietnam wydaje krajowy plan działania dotyczący transformacji systemów żywnościowych w kierunku przejrzystości, odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju do 2030 r.

Niniejszy raport zawiera nieoficjalne tłumaczenie decyzji premiera Wietnamu 300/QD-TTg z dnia 28 marca 2023 r. w sprawie zatwierdzenia Krajowego planu działania dotyczącego transformacji systemów żywnościowych w kierunku przejrzystości, odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju w Wietnamie do 2030 r. Plan działania jest ważną polityką dokument dotyczący wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju Wietnamu, zawierający konkretne cele związane z bezpieczeństwem żywnościowym i żywieniowym.


Wietnam: Wietnam powiadamia WTO o zmianie wykazu agrofagów kwarantannowych

Wietnam zgłosił projekt okólnika do Światowej Organizacji Handlu (WTO) jako G/SPS/N/VNM/148 z dnia 22 marca 2023 r. w celu zmiany wykazu szkodników kwarantannowych. Raport ten zawiera nieoficjalne tłumaczenie projektu okólnika. Termin składania uwag upływa 21 maja 2023 r.

***

Raport zawiera oceny kwestii towarowych i handlowych dokonane przez pracowników USDA i niekoniecznie są oświadczeniami oficjalnej polityki rządu USA.

Search GAIN:
System raportów GAIN został przeprojektowany w 2019 roku i zawiera raporty ze wszystkich poprzednich starszych systemów od 1995 roku. Ponieważ te raporty zostały utworzone w różnych systemach, może być konieczne wypróbowanie różnych opcji wyszukiwania w celu pobrania starszych raportów.

oprac. e-mk; ppr.pl; fot. ppr.pl


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę