aaa_TSW_2023
CTR_2023

A. Duda: Najważniejszy jest głos polskiego społeczeństwa

6 października 2023
A. Duda: Najważniejszy jest głos polskiego społeczeństwa

fot. Jakub Szymczuk/KPRP.

Nasze stanowisko w kwestii migracji, zwłaszcza w kwestii przymusowej relokacji migrantów, jest od 2015 roku, od kiedy przejęliśmy rządy w Rzeczypospolitej z woli wyborców,  absolutnie jednolite i niezmienne – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Zaapelował też o udział w referendum dotyczącym m.in. kwestii migracji.

Prezydent poinformował, że zakończył właśnie konsultacje z Premierem Mateuszem Morawieckim przed najbliższymi spotkaniami z udziałem najważniejszych liderów państw UE. Prezydent dziś udaje się do Portugalii na spotkanie Prezydentów Państw Grupy Arraiolos.

W obu przypadkach podstawowym tematem, który będzie dyskutowany, będzie kwestia paktu migracyjnego i tego, co zostało zaproponowane przez instytucje europejskie i niektóre państwa europejskie, jeżeli chodzi o rozwiązanie problemu migracji – powiedział na wspólnej konferencji z Prezesem Rady Ministrów.

Jesienią 2015 roku, kiedy nastąpiła w Polsce zmiana – mówił Andrzej Duda – zdecydowanie sprzeciwiliśmy się systemowi kwotowemu, od samego początku sprzeciwiliśmy się przymusowej relokacji migrantów. – Argumentowaliśmy w jeden sposób: nie może być tak, że kiedy pojawia się problem, to zamiast zapobiegać, rozwiązuje się go poprzez narzucenie tej sprawy wszystkim – zaznaczył.

Jak podkreślał Prezydent, powinniśmy podejmować takie działania, które będą problemowi zapobiegały, które będą realizowały zobowiązania państw członkowskich.

Jednym z naczelnych zobowiązań państw członkowskich jest ochrona granicy Unii Europejskiej, w szczególności jest to zobowiązanie państw grupy Schengen – zaznaczył. – My jako Polska – od samego początku naszych rządów – z tego zobowiązania się wywiązywaliśmy – dodał.

Andrzej Duda przekonywał też, że najważniejszy jest głos polskiego społeczeństwa i dlatego 15 października odbędzie się referendum dotyczące także migracji. – Apeluję do wszystkich moich rodaków, do wszystkich Państwa, żeby w tym referendum wziąć udział – powiedział.

Trzeba, żebyśmy się wypowiedzieli gremialnie, jako naród, jako wyborcy w Polsce, jako ci, którzy mają prawo decydować o losach naszego kraju. Bo ten demokratyczny werdykt, jakim będzie wynik referendum, daje legitymację rządzącym do tego, by pokazywać na forum UE jednoznacznie, jaka jest wola społeczeństwa – akcentował Prezydent.

W jego ocenie, dzisiaj europejskie elity, grupy rządzące w Europie próbują narzucić narodom europejskim swoje zdanie, stanowisko, podejście ideologiczne do tej kwestii. – My się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że najważniejsza jest wola narodów. I dlatego – w naszym przekonaniu – referendum jest wymiernym znakiem tego, jaka jest wola Polaków – podkreślił.

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło: KPRP


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę