aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

A jednak aplikacja suszowa nie działała

7 listopada 2022
A jednak aplikacja suszowa nie działała
"Czy jest możliwość żeby nagłośnić problem z wydrukiem protokołów suszowych z aplikacji susza 2022.
Najpierw zablokowana była możliwość wydruku do 1 listopada ze wzgledu na duże obciążenie strony. A obecnie strona wogóle nie działa. Nie mamy możliwości złożenia wniosków suszowych do ARiMR. Problem wystepuje w całym kraju" - tak napisał do nszej redakcji rolnik z okolic Sieradza. 
Poprosiliśmy o załączenie screenshot i jest potwierdzone i udokumentowane, że jednak aplikacja suszowan ARiMR nie działała prawidłowo. 
 
 
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwracała już wcześniej uwagę na problemy z aplikacją i w swoich pismach, wzywała resort rolnictwa do przedłużenia terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, w związku z źle funkcjonującą aplikacją, za pośrednictwem której rolnicy mieli składać wnioski. 
 
Ku rolników i naszemu zdziwieniu, KRIR otrzymał odpowiedź przekazaną drogą mailową w dniu 31 października br. przez Panią Dyrektor Beatę Gawlik-Pliszkę, Zastępcę Dyrektora Departament Budżetu, że "...pracownicy Departamentu wielokrotnie logowali się do aplikacji suszowej, aby potwierdzić jej dostępność oraz że od rana pracownicy pomagają producentom rolnym składać wnioski za pośrednictwem tej aplikacji, co również potwierdza jej dostępność...".
 
Szanowna Pani Dyrektor, pragniemy zwrócić uwagę na fakt najistotniejszy - TO ROLNICY MAJĄ MIEĆ ŁATWOŚĆ LOGOWANIA SIĘ DO WSZYSTKICH APLIKACJI W TYM SUSZOWEJ A NIE PRACOWNICY  ARiMR. A jak Polska długa i szeroka, problemy z aplikacją suszową i logowaniem się do niej mieli nie tylko rolnicy, ale i również pracownicy Ośrodków Doradctwa Rolniczego.
 
 Z kolei w swoim ostatnim stanowisku Zarząd KRIR postanowił napisać do Henryka Kowalczyka, V-ce premiera i Ministra Rolnictwa kolejne pismo i ponownie zwrócić się o przedłużenie terminu do składania wniosków suszowych, ponieważ nie wszyscy rolnicy mieli możliwość złożenia tychże wniosków i to nie ze swojej winy, tylko z powodu wadliwego działania systemu informatycznego do którego nie można było się logować.
 
Poniżej prezentujemy treść pisma KRIR do MINROL:
 
"Dnia 4 listopada 2022 r. Zarząd KRIR poinformował Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że aplikacja jednak nie była do końca dostępna i źle działała, a rolnicy mieli problemy ze złożeniem wniosku w wyznaczonym terminie (problem taki sygnalizowali nam także pracownicy ODR-ów). 
 
Dlatego jeszcze raz Zarząd KRIR poprosił Premiera Kowalczyka o ponowne ogłoszenie naboru wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji. Z takiej możliwości skorzystano w 2021 r., kiedy to na podstawie podpisanego w dniu 18 listopada 2021 r. rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem w roku bieżącym suszy, i którzy nie złożyli do dnia 15 października 2021 r. wniosków o oszacowanie strat w publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, mogli złożyć wniosek o oszacowanie strat za pomocą aplikacji do dnia 30 listopada 2021 r.

Dodatkowo Pani Dyrektor Beata Gawlik-Pliszka przekazała nam informację, że w związku z bardzo dużą ilością składanych przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, w celu usprawnienia tego procesu, administrator aplikacji okresowo blokował możliwość generowania kalkulacji.

W tej samej wiadomości Pani Dyrektor poinformowała, że od 1 listopada br. po zakończeniu naboru wniosków o oszacowanie szkód nie powinno być żadnych problemów z pobraniem kalkulacji. Jednak do biur wojewódzkich izb rolniczych oraz do KRIR dzwonią cały czas rolnicy, że aplikacja nie generuje tych kalkulacji. Dlatego Zarząd KRIR ponownie wnioskuje o przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – adekwatnie do nowego terminu składania wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie znajduje racjonalnego uzasadnienia, dlaczego rolnikom, którzy z uwagi na źle działającą rządową aplikację nie złożyli wniosków w terminie, nie przysługuje prawo do oszacowania strat, dlatego zawnioskowano o przedłużenie terminu do 30 listopada 2022 r."

Wraz z rolnikami, będziemy niecierpliwe czekali na stanowisko Henryka Kowalczyka, V-ce Premiera i Ministra Rolnictwa, pozostając w nadziei, że resort rolnictwa weźmie pod uwagę zaistniałą sytuację i umożliwi rolnikom dokończenie procesu szacowania strat wynikających z powodu występującej suszy w 2022 roku.

Należy z pełną mocą w tym miescu podkreślić, że rolnicy nie mogli złożyć wniosków w terminie, PONIEWAŻ SYSTEM INFORMATYCZNY https://aplikacje.gov.pl/app/susza/ NIE DZIAŁAŁ PRAWIDŁOWO A MOMENTAMI Z POWODU PRZCIĄŻENIA BYŁ WYŁĄCZANY PRZEZ ADMINISTRATORA, CO PRZYZNAWAŁA ARiMR.

inf. własna ppr.pl; e-mk


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę