BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

A jednak Min Rozwoju wystąpiło do KE o cła na kukurydzę

19 maja 2023
A jednak Min Rozwoju wystąpiło do KE o cła na kukurydzę
Związek Zawodowy Korona w swoim komunikacie pinformował, że wielokrotnie padały w przestrzeni publicznej deklaracje, wręcz oskarżenia dotyczącej bezczynności i biernej postawie polskiego rządu  wobec braku wystąpienia do Komisji Europejskiej ws. klauzul ochronnych dla polskich producentów rolnych.
 
Jak informowała Interia.pl - 5 kwietnia Minister Rozwoju i Technologii wystąpił jednak w tej sprawie do Komisji Europejskiej. ZZR KORONA zweryfikował tą informację. Otrzymaliśmy z MRiRT kopię przesłanego pisma. Poniżej zatem tekst wystąpienia (robocze tłumaczenie MRiRT):
 

Minister Rozwoju i Technologii

Waldemar Buda

 

Znak sprawy:

Data: 5 kwietnia 2023 r.

 

Pan Valdis Dombrovskis

Wice-Przewodniczący

Komisji Europejskiej

 

 Wniosek o przywrócenie należności celnych przywozowych na kukurydzę

 

Szanowny Panie Przewodniczący Dombrovskis,

W związku z poważnymi trudnościami dla polskich producentów spowodowanymi importem kukurydzy z Ukrainy jestem zmuszony zwrócić się z wnioskiem o przywrócenie ceł erga omnes na kukurydzę (objętą kodem CN 1005 90 00) importowaną do Unii Europejskiej do maksymalnego poziomu dozwolonego przez zobowiązań UE w ramach WTO, czyli 94 EUR/tonę oraz o podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu skutecznego stosowania tych ceł na import kukurydzy z Ukrainy do UE.

Dane handlowe wskazują, że w 2022 r. przywóz kukurydzy do UE był o 4,6 mln ton wyższy od przywozu w 2021 r. i wyniósł ok. 12 mln ton. Do 4 państw członkowskich UE graniczących z Ukrainą (Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia) trafiło 88% tego nadwyżkowego przywozu, w tym aż 40% do Polski. Jednocześnie do Polski trafiło ponad 15% całkowitej ilości kukurydzy przywiezionej do UE, w porównaniu do 0,08% w 2021 r.

Ponadto tempo wzrostu importu kukurydzy z Ukrainy do Polski (kod CN 1005) w 2022 r. w stosunku do 2021 r. ukształtowało się na poziomie 20 tys. proc. Wartość importu kukurydzy z Ukrainy do Polski w 2021 roku wyniosła 447,2 mln euro, podczas gdy w 2022 roku wartość ta wyniosła 1 854 mln euro. Jednocześnie średnia cena jednostkowa kukurydzy importowanej z Ukrainy do Polski spadła z 347 euro/tonę w 2021 roku do 241 euro/tonę w 2022 roku. Więcej informacji w załączniku.

Wierzę, że to oczywiste, że Polska wspiera Ukrainę od pierwszego dnia rosyjskiej agresji, na wszelkie możliwe sposoby. I w tym kontekście bardzo trudno było mi podjąć decyzję o złożeniu tego wniosku. Jednak, moją odpowiedzialnością, jako polski minister do spraw gospodarki, jest również dbałość o polskich producentów i wnioskowanie o podjęcie wyżej wymienionych działań.

 

Z wyrazami szacunku

 Waldemar Buda

Minister Rozwoju i Technologii

/ kwalifikowany podpis elektroniczny /

 Załącznik  


kukurydza_popyt ceny

 

Poniżej oryginalna treść

ministerstwo rozwoju i technologii

oprac: e-mk; ppr.pl; źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę