BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

ZZR KORORNA: A nie prościej byłoby zmniejszyć stawkę VAT?

10 maja 2023
ZZR KORORNA: A nie prościej byłoby zmniejszyć stawkę VAT?

Dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik ZZR KORONA w swoim najnowszym komunikacie zadaje pytanie: "A nie prościej byłoby zmniejszyć stawkę VAT na nawozy, środki ochrony roślin, na olej napędowy do minimalnej stawki unijnej 5%, zamiast tych programów dopłat na nawozy, na zwiększenie zwrotu akcyzy za olej napędowy (komisja sejmowa przegłosowała ustawę nowelizującą w tej kwestii)? Ale wtedy rolnik nie byłby uzależniony, byłby samodzielny, a tak to jest dziś osobą żyjącą z rozmaitych zasiłków zwanych dopłatami, zwrotami"- i niesposób się z tymi stwierdzeniam i nie zgodzić.

Trzeba jednak też zwrócić również uwagę na fakt, że zmniejszenie akcyzy, podatku Vat, zmniejszy wpływy do ministerstwa finansów, czyli budżetu państwa, a to może chwiać ogólnym bilansem mającym wpływ na deficyt budżetu Panstwa. Po prostu gorzej wygląda. Dlatego też, środki budżetowe, można później w taki sposób wydawać, aby nie było widać tkzw.pomocy publicznej. Trzeba pamiętać, że polski rząd ma związane ręce prawem UE, które wymusza na państwach wspólnoty, każdorazowo zwracać się do Komisji Europejskiej o zgodę na wydatki z budżetu państwa które ma dotować określone podmioty gospodarczce czy też nawet gospodarstwa rolne. Przykładem tego jest chociażby rządowy projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Program ten został stworzony właśnie w taki sposób, aby pomoc rolnikom mogła być udzielona nie naruszając jednocześnie przepisów UE w zakresie tkzw pomocy publicznej. Ustawa dotyczy wprowadzenia przepisów umożliwiających prawne uregulowanie utworzenia, zasad finansowania oraz zakresu i trybu finansowania przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę, przetwarzanie lub dalszą odsprzedaż produktów rolnych Funduszu Ochrony Rolnictwa, którego środki będą gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i z którego będą wypłacane rekompensaty producentom rolnym sprzedającym swoje produkty rolne w przypadku niewypłacalności tych podmiotów.

ZZR KORONA  w swoim ostatnim komunikacie ustosunkowuje się do odpowiedzi na zapytania związku dotyczące m.innymi dopłat do nawozów. MRiRW: Dopłaty do nawozów nie mogą przekroczyć sumy 4,7 mld złotych, bo zastosowany zostanie współczynnik korygujący.  W przypadku, gdy ze złożonych wniosków o pomoc wyniknie, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę 4,7 mld zł, do obliczenia wysokości tej pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Współczynnik korygujący będzie stanowił iloraz kwoty 4,7 mld zł i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającemu ze złożonych wniosków z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku - stwierdziła w piśmie z dnia 8 maja nr DBD.fin.071.28.2023 do ZZR KORONA pani Aleksandra Szelągowska, z-ca dyrektora departamentu budżetu MRiRW. Wprawdzie Związek zwracał się o obniżenie stawki VAT na nawozy i środki ochrony roślin, ale otrzymał odpowiedź dotyczącą programu dopłat do nawozów. Niech będzie- konkluduje ZZR KORONA.

 


e-mk; ppr.pl na podst. źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę