aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Afera Gruntowa - potwierdzona

25 czerwca 2024
Afera Gruntowa - potwierdzona
Najwyższa Izba Kontroli potwierdza nieprawidłowości oraz wskazuje na wysokie możliwości korupcjogenne przy zawarciu umowy dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W sprawę zamieszany jest szczeciński odział KOWR, centrala KOWR, Ministerstwo Rolnictwa za rządów PiS oraz Ambasador Francji - informuje Roman Waszczyk, rzecznik protestu na S3
 
Rolnicy wczoraj o 9.00 udali się do Dyrektora odziału KOWR w Szczecinie z żądaniem natychmiastowego rozwiązania nielegalnej umowy.
 
W wystąpieniu pokontrolnym NIK potwierdza obawy i zarzuty rolników co do sposobu doprowadzenie do zawarciu umowy dzierżawy gruntów między KOWR w Szczecinie a tzw. Francuzem.
NIK wskazuje, że szczeciński oddział zawarł umowę z pominieciem zapisów ustawy, co z mocy prawa czyni ją nieważną/niebyłą, centrala KOWRu działała w sposób dowolny, niejawny i nierzetelny i jej działania świadczą o możliwości wystąpienia mechanizmów korupcjogennych, Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi miało decydować o ostatecznych warunkach umowy i być na bieżąco informowane o stanie sprawy, a wszystko to przy zaangażowaniu Ambasadora Francji.
W efekcie obywatelowi Francji zostało wydzierżawione ponad 500 ha gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na wyjątkowo korzystnych warunkach: 19 lat, gdzie w regionie to maksymalnie 10 lat, bardzo niski czynsz oraz wymóg wyłączenia z dzierżawy mniejszej ilości hektarów niż powinien.
 
Jak podsumowała to NIK, dzierżawca tzw. Francuz był traktowany przez centralę KOWR w sposób wyjątkowy i był to jedyny przypadek w kraju w okresie objętym kontrolą zawarcia umowy dzierżawy na tak korzystnych warunkach. Wszystko to za rządów PiS.
 
WYSTĄPIENIE POKONTROLNE Zmienione zgodnie z treścią uchwały Zespołu Orzekającego Komisji Rozstrzygającej Najwyższej Izby Kontroli z dnia 27 maja 2024 r. S/23/002/LSZ - Realizacja przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie zadań w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, w tym nadzoru nad tymi zadaniami 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę