Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Afryka może stać się potęgą produkcji żywności

18 lipca 2023
Afryka może stać się potęgą produkcji żywności

Afrykańska rewolucja rolnicza: od samowystarczalności do globalnej potęgi żywnościowej
Wśród wielu misternie powiązanych ze sobą wyzwań Afryka stoi w obliczu rozrastających się miast i rosnącej liczby wiejskich gęb do wykarmienia. Jednak wyzwania te nie są nie do pokonania: ponieważ rolnictwo leży u podstaw transformacji gospodarczej kontynentu, Afryka ma potencjał, aby stać się światową potęgą rolniczą i eksporterem netto żywności.

Stephen Pickup, szef działu rolnictwa w Traditum Private Equity, jest współautorem tej publikacji.
Afrykański rynek żywności i rolnictwa może wzrosnąć z 280 mld USD rocznie w 2023 r. do 1 bln USD do 2030 r. /Źródło: African Development Bank/
Afryka ma 60 procent nieuprawianych gruntów ornych na świecie. Sektor rolnictwa odpowiada za 35 procent PKB Afryki i zatrudnia więcej Afrykanów niż jakikolwiek inny sektor. Dlaczego więc Afryka wydaje każdego roku oszałamiającą kwotę 78 miliardów dolarów w deficytowej walucie obcej na import żywności, podczas gdy niektóre kraje, takie jak Zimbabwe, Gwinea i Sudan, przekraczają 100 procent swoich rocznych wpływów w walutach obcych? Dlaczego w 2020 roku ponad 20 procent Afrykanów cierpiało głód — liczba dwa razy większa niż w jakimkolwiek innym regionie na świecie? Dlaczego około 80 procent zaopatrzenia w żywność na kontynencie nadal pochodzi od drobnych rolników, z których wielu nadal uprawia rolnictwo na własne potrzeby?

Agenda 2030 przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 r. zwraca uwagę na potrzebę „przeznaczenia środków na rozwój obszarów wiejskich oraz zrównoważone rolnictwo i rybołówstwo…”; „uwzględnianie tendencji demograficznych w krajowych strategiach i politykach rozwoju obszarów wiejskich i miejskich”; „zwiększyć inwestycje w infrastrukturę wiejską, badania rolnicze”; oraz „wspieranie pozytywnych powiązań gospodarczych, społecznych i środowiskowych między obszarami miejskimi, podmiejskimi i wiejskimi”. Rolnicze aspiracje dla Afryki są dalej określone przez Unię Afrykańską (UA) „Agenda 2063: Afryka, której chcemy”, która wzywa do przyspieszonego wzrostu i transformacji rolnictwa, prowadzącej do wspólnego dobrobytu i lepszych warunków życia. Chociaż takie globalne i panafrykańskie deklaracje intencji są kluczowe, muszą im towarzyszyć konkretne krajowe przepisy i polityki, jeśli afrykańskie rolnictwo ma przyciągnąć skalę inwestycji wymaganą do zostania eksporterem netto żywności.

Ponieważ rolnictwo leży u podstaw transformacji gospodarczej Afryki, kontynent ma potencjał, aby stać się światową potęgą rolniczą i eksporterem netto żywności
Wśród wielu innych misternie powiązanych wyzwań Afryka stoi w obliczu rozrastających się miast i rosnącej liczby wiejskiej ludności do wykarmienia. W latach 1990–2021 ludność wiejska Afryki Subsaharyjskiej doświadczyła zmiany zarówno w proporcjach, jak i wielkości. Podczas gdy odsetek ludności wiejskiej spadł w tym okresie z 72 do 58 procent, rzeczywista liczba mieszkańców wsi znacznie wzrosła, z 374,5 miliona do 687 milionów.

Te wyzwania nie są jednak nie do pokonania. Afryka ma potencjał, aby stać się światową potęgą rolniczą i eksporterem netto żywności, a rolnictwo jest główną siłą napędową transformacji gospodarczej kontynentu. Według Afrykańskiego Banku Rozwoju rynek rolno-spożywczy Afryki może wzrosnąć z 280 miliardów dolarów rocznie w 2023 roku do 1 biliona dolarów do 2030 roku. Ale czego potrzeba, aby Afryka stała się czołową światową potęgą rolniczą? Istnieje kilka dźwigni, które zastosowane łącznie mogą wywołać renesans rolnictwa w Afryce, który jest niezbędny do osiągnięcia tej wizji.

oprac. e-mk i fot. ppr.pl napodst źródło: whitecacse


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę