Agencja pomaga w usuwaniu szkód

29 sierpnia 2017
Agencja pomaga w usuwaniu szkód

Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku czynnie uczestniczy w usuwaniu skutków nawałnicy, która przeszła przez województwo pomorskie z 11 na 12 sierpnia bieżącego roku.

Na terenie objętym klęską znajdują się nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa dzierżawione m.in. przez: Zakłady Hodowli Pstrąga Mylof Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Zapora; Gospodarstwo Rolne „Wysoka” Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Silno (prowadzące działalność rolniczą na pow. ok. 275 ha); JK PROROL Sp. z o.o. z siedzibą w Czerninie (produkujące na terenie samej tylko fermy Czernin ok. 60 tys. prosiąt rocznie); oraz osoby fizyczne, które gospodarują na wydzierżawionych gruntach.

Jeśli chodzi o Zakłady Hodowli Pstrąga Mylof Sp. z o.o., produkujące ok. 1 tys. ton pstrąga rocznie co stanowi ok. 5% krajowej produkcji pstrąga, to stwierdzono, że groble nie zostały przerwane i nie ma również strat w ichtiofaunie. Oddział Terenowy ANR w Gdańsku zlecił wykonanie prac niezbędnych do umocnienia wału oraz usunięcie  powalonych drzew ze stawów powodujących spiętrzanie wody i zagrożenie przerwania wału.

Pracownicy Agencji sprawdzili stan pozostałych dzierżawionych nieruchomości. Wyrażono zgodę na usunięcie powyrywanych i połamanych drzew oraz zagospodarowanie drewna przez poszkodowanych; na rozbiórkę zerwanych linii energetycznych oraz połamanych i  powyrywanych słupów energetycznych; na naprawę uszkodzonych dachów na budynkach inwentarskich oraz na bezpośrednie rozliczenie z ubezpieczycielem poniesionych szkód.

Agencja wyraziła zgodę na wypłatę odszkodowania Gospodarstwu Rolnemu „Wysoka” z tytułu ubezpieczenia obiektów budowlanych bezpośrednio na rzecz dzierżawcy oraz na usunięcie, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, uszkodzonych drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi.

Oddział Terenowy w Gdańsku podjął również działania usunięcia dębów (zagrażających zdrowi i życiu ludzi) przewróconych w parku w Silnie na garaże i samochody mieszkańców. Sprowadzono dźwig o nośności powyżej 30 ton i  przystąpiono do wykonania robót. Agencja zakupiła również dwie profesjonalne piły spalinowe, które dyrektor OT ANR w Gdańsku przekazał Gminie Dziemiany.

Rolnicy, którzy ucierpieli wskutek nawałnic, czy chodzi o uprawy, zwierzęta czy środki trwałe otrzymają nie tylko rekompensaty z tytułu ubezpieczeń. Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gdańsku wychodząc naprzeciw rolnikom uruchomiła przyjmowanie wniosków od poszkodowanych. Rolnicy mogą składać indywidualne wnioski do Dyrektora Oddziału Terenowego ANR w Gdańsku, a od 1 września Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR, o ulgę w formie odroczenia, rozłożenia na raty należności wynikających z umowy sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Mogą także wnioskować o umorzenie czynszu z tytułu umów dzierżawy.    

 OT ANR w Gdańsku


POWIĄZANE

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił w czwartek wniosek o odrzucenie informacji ...

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za zwiększeniem o 20 mln zł...

Uruchomimy program poprawy żyzności gleb; na początek przewiduję w tym programie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę