Agencje płatnicze wymieniają doświadczenia dot. realizacji programów dla rolnictwa

6 czerwca 2018
Agencje płatnicze wymieniają doświadczenia dot. realizacji programów dla rolnictwa

Wymiana doświadczeń związanych z wypłatą unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników - to cel międzynarodowej konferencji agencji płatniczych z państw Europy Środkowo-Wschodniej, której gospodarzem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

We wtorek rozpoczęła się plenarna część konferencji, na którą zaproszono przedstawicieli dziesięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Prezes ARiMR Maria Fajger wskazała, że mamy dobry moment na wymianę doświadczeń dot. Wspólnej Polityki Rolnej, ponieważ jesteśmy w połowie obecnej perspektywy finansowej 2014-2020.

"Mamy doświadczenia z pierwszych naborów (na programy unijne), wiemy w którym kierunku chcemy poprawiać tę politykę w ramach tej perspektywy" - powiedziała.

Podkreśliła, że jest to także dobry moment na to, aby myśleć, co można zrobić w kolejnej perspektywie finansowej i temu właśnie poświęcona jest konferencja.

Podczas zorganizowanych w ramach konferencji sesji planarnych i warsztatów omawiane będą zagadnienia związane m.in. z innowacyjnością, transferem wiedzy, zasadą konkurencyjności, monitoringiem i sprawozdawczością PROW 2014-2020. Dyskusja będzie dotyczyła także wdrażania e-wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Konferencja zbiegła się w czasie z przedstawieniem przez Komisję Europejską propozycji podziału pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną po 2020 r. Ogólnie na Wspólną Politykę Rolną (WPR) w latach 2021-2027 KE chce przeznaczyć 365 mld euro, z czego 265,2 mld euro ma być przeznaczone na dopłaty bezpośrednie dla rolników we wszystkich krajach członkowskich

Jak mówiła podczas otwarcia konferencji Zofia Krzyżanowska z Ministerstwa Rolnictwa, Polska jest zadowolona z utrzymania dwóch filarów finansowania rolnictwa tj. z dopłat bezpośrednich oraz ze środków przeznaczonych na obszary wiejskie. Nasz kraj nadal opowiada się za wyrównaniem dopłat bezpośrednich, gdyż wymagania nakładane na rolnictwo są te same we wszystkich krajach UE - dodała.

ARiMR jest największą agencją płatniczą w UE. O dopłaty bezpośrednie ubiega się co roku ok. 1 mln 350 tys. beneficjentów.

W konferencji biorą udział agencje płatnicze z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Konferencja potrwa do 7 czerwca.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę